Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W niedzielę (1 sierpnia), w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe. Uroczystości rocznicowe w Rzeszowie będą miały skromniejszą formę. 

Syreny alarmowe zostaną włączone o godzinie 17:00 i będą emitować sygnał ciągły przez minutę. Jak co roku, z prośbą do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda apeluje także o wywieszenie 1 sierpnia flag państwowych na budynkach samorządowych i w miejscach publicznych, by oddać hołd i uczcić pamięć uczestników oraz cywilnych ofiar powstania warszawskiego.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe powodu pandemii odbędą się w formie skromniejszej w porównaniu do lat ubiegłych. Na prośbę kpt. Juliana Pawełka, prezesa podkarpackiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK, program nie obejmuje oficjalnej mszy świętej w intencji poległych i pomordowanych powstańców oraz ludności cywilnej Warszawy.

Nie odbędzie się również przemarsz uczestników wydarzenia z placu przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” przy placu im. Armii Krajowej w Rzeszowie do kościoła pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie.

Zrezygnowano również z oficjalnej listy zaproszonych gości oraz z odczytu delegacji składających wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK. Obecność na uroczystościach jest dobrowolna, a osoby chętne do złożenia kwiatów przed pomnikiem rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na godzinę 17:00.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wystawią wojskową asystę honorową oraz posterunek honorowy. Oprawę muzyczna zabezpieczy orkiestra wojskowa garnizonu Rzeszów. 

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową. Trwało 63 dni. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez hitlerowców.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską.

Program uroczystości:

– 16:45 – wystawienie posterunku honorowego oraz warty honorowej żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” przy placu im. Armii Krajowej w Rzeszowie, 

– ​16:50 – krótkie przedstawienie przebiegu uroczystości i wprowadzenie historyczne w tematykę obchodów,

– 17:00 – syrena alarmowa; modlitwa w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich, którą poprowadzi ks. prałat Władysław Jagustyn, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie.

– po zakończeniu modlitwy przewidziane są krótkie przemówienia okolicznościowe. Kolejno Apel Poległych i składanie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Uroczystości rocznicowe zakończą się ok. godz. 17:45.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama