Fot. Rzeszowski Dom Kultury. Na zdjęciu Kopiec Konfederatów Barskich
Reklama

Rekonstrukcja historyczna przy fontannie multimedialnej obrazująca czasy Konfederacji Barskiej będzie nowością trzeciej edycji historycznej gry miejskiej „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich”, która odbędzie się w niedzielę (9 września) w Rzeszowie. Udział w niej jest bezpłatny. 

Do udziału w grze zachęca Rzeszowski Dom Kultury, który wspólnie z Radą Osiedla Pobitno. Tegoroczna edycja gry jest realizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, z okazji obchodów Roku Konfederacji Barskiej oraz jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Trasa historycznej gry miejskiej to szlak miejsc związanych z bitwą Konfederatów Barskich
z Moskalami, która miała miejsce w 1769 roku.

Zadaniem każdego z uczestników jest przebycie wyznaczonej trasy oraz zebranie pieczątek na 10 stacjach rozlokowanych na terenie Rzeszowa. Punkt startowy szlaku znajdować się będzie w pobliżu kościoła Reformatów (ul. Reformacka 5), natomiast meta w budynku RDK filia Pobitno (ul. Konfederatów Barskich 43a).

– W grze mogą wziąć udział wszyscy, niezależnie od wieku. Uczestników czeka interesująca wędrówka z poznawaniem historii Rzeszowa, pamiątkowe stemple, a dla tych, którzy pokonają szlak najszybciej – nagrody – poinformował Daniel Czarnota z RDK. 

Nowością tegorocznej edycji gry będzie bezpłatny pokaz dla mieszkańców, będący  rekonstrukcją historyczną z czasów Konfederacji Barskiej. Przedstawienie rozpocznie się o 18:00 przy fontannie multimedialnej. Uczestnicy będą mogli obejrzeć musztrę wojsk carskich, pokazy umiejętności szermierczo-jeździeckich oraz wystrzały z broni czarnoprochowej.

Lokalizacje punktów historycznej gry miejskiej:

1. START: Kościół Reformatów (w godz. 14.00 – 16.00)

2. Zamek Lubomirskich

3. Letni Pałac Lubomirskich

4. Kościół Farny

5. Rynek i Ratusz

6. Most na Wisłoku

7. Miejsce bitwy – wąwóz (ul. Na Skały, ul. Szczęsnego Morawskiego)

8. Powietna – obóz wojsk rosyjskich (skrzyżowanie ul. Traugutta, Nadbrzeżnej i Ogrodowej)

9. Kopiec Konfederatów Barskich

10. META: Rzeszowski Dom Kultury filia Pobitno (najpóźniej do godz. 17.30)

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. W domu kultury (w ostatniej stacji rajdu) stworzyli listę i kazali przyjść na 18:00 pod fontannę po nagrody. Kiedy zjawiam się na miejscu, zostaję poinformowany, że nagrody już dawno rozdano i z tymi pieczątkami niezwłocznie po zdobyciu wszystkich pieczątek należało udać się pod fontannę. Więc kto wprowadził mnie w błąd?

Comments are closed.