Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News
Reklama

1400 osób weźmie udział w 42. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która wyruszy w niedzielę 4 sierpnia z placu Farnego. Pielgrzymi mają do pokonania 300 km w 10 dni.

42. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę potrwa do 13 sierpnia. 1400 uczestników podzielonych będzie na 13 grup. W czasie pielgrzymki będzie im towarzyszyło około 50 księży.

– Od paru lat jest też symboliczna grupa 14. Tworzą je osoby, które np. ze względu na stan zdrowia nie mogą fizycznie uczestniczyć w pielgrzymce, ale chcą ją przeżyć duchowo – wyjaśnia ks. Tomasz Nowak, rzecznik Kurii Rzeszowskiej. – Grupa 14 o 20:30 codziennie przez wszystkie dni pielgrzymi spotykać się będzie na wspólnym różańcu w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja – dodaje.

Pielgrzymi mają do pokonania około 300 km. Wg corocznego planu codziennie będą szli średnio 28 km. Jak co roku, najdłuższy do przejścia jest pierwszy odcinek: Rzeszów – Kamionka, który liczy 32 km. Najkrótszy liczy 24 km i to odcinek między Łączkami Brzeskimi a miejscowością Malec.

Całą trasę pielgrzymom wytycza 10 miejscowości: wcześniej wspomniana Kamionka, Łączki Brzeskie, Małec, Nowy Korczyn, Chroberz, Wodzisław, Słupia, Lelów, Olsztyn i Jasna Góra.
– Aby pokonać ostatni odcinek z Olsztyna na Jasna Górę pielgrzymi wyjdą o godz. 3:15 w nocy, by dotrzeć na Jasną Górę na 11:30, bo o tej godzinie rozpoczyna się msza na zakończenie pielgrzymki – mówi ks. Nowak.

W rzeszowskiej pielgrzymce będzie brał udział także biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski. Biskup ma już 72 lata. Co roku reprezentanci tej grupy wiekowej dość licznie biorą udział w pielgrzymce.

Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 6:30 mszą świętą na placu Farnym, następnie o 8:30 będą po kolei wyruszać w trasę wszystkie grupy. Będą szli w kierunku ul. Warszawskiej.
– W tym roku podczas pierwszej mszy pielgrzymkowej nie odbędzie się ślub. W tamtym roku mieliśmy jeden, dwa lata temu – dwa – mówi ks. Tomasz Nowak.

Tegoroczna pielgrzymka idzie pod hasłem „Musimy być mocni” Jest to nawiązanie do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, który wówczas powiedział: „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni!”. 

Najwięcej pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę wyruszyło w 1991 roku – aż 5300. W 1997 roku liczba ta zmalała do 3200, by ostatecznie ustabilizować się na poziomie 1300 – 1400 uczestników.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: