Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w środę (2 października) odbędzie się premiera filmu „Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś – zapomniany Sprawiedliwy” w reżyserii Rolanda Dubiela.

„Sprawy paszportowe…” to fabularyzowany dokument przedstawiający postać Aleksandra Ładosia (1891–1963), polskiego dyplomaty i polityka, posła RP na Łotwie (1923–1926), konsula generalnego RP w Monachium (1927–1931), posła RP w Szwajcarii (1940–1945) w kontekście jego działalności na rzecz ratowania europejskich Żydów w czasie II wojny światowej.

Z pomocą ekspertów, badaczy i pasjonatów twórcy filmu przedstawiają mechanizmy działania tzw. Grupy Berneńskiej oraz role, jakie pełnili w niej poszczególni jej członkowie – dyplomaci i działacze żydowscy, którzy stworzyli system nielegalnej produkcji „paszportów ratujących życie”.

Korzenie Aleksandra Ładosia prowadzą do Głogowa Małopolskiego na Podkarpaciu, skąd pochodził jego ojciec Jan Ładoś. Pamięć o znamienitym rodaku jest w Głogowie nadal żywa i to z inicjatywy lokalnych władz powstał film „Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś – zapomniany Sprawiedliwy”

Zdjęcia do filmu zrealizowano m.in. w Ambasadzie RP w Bernie, Fundacji Archivum Helveto-Polonicum we Fryburgu, Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie, Instytucie Pileckiego w Warszawie, Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Głogowie Młp. oraz w pałacyku myśliwskim Potockich w Julinie, który w fabularyzowanych scenach zagrał polskie poselstwo w Bernie.

Premiera filmu odbędzie się w środę (2 października) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Darmowe wejściówki można odbierać w portierni WDK.

oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: