Prezentacja nowoczesnego uczelnianego laboratorium kryminalistycznego, budynku dydaktycznego Collegium Securitatis oraz innowacyjnej instalacji ogniw fotowoltaicznych – to główne atrakcje Dni Otwartych z Funduszami Europejskimi, które w poniedziałek (5 maja) odbędą się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Zwiedzanie inwestycji współfinansowanych ze środków z Unii Europejskiej rozpocznie się od 10:00 i potrwa do 13:00. Dzień otwarty z Funduszami Europejskimi organizowany jest z okazji 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W ramach imprezy w całej Polsce w dniach od 1 do 11 maja beneficjenci funduszy wspólnotowych umożliwią bezpłatnie zwiedzanie swoich projektów.

W Dzień Otwarty włączyła się również Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. 5 maja uczestnicy Dni Otwartych będą mogli zapoznać się m.in. z funkcjonowaniem nowoczesnego uczelnianego laboratorium kryminalistycznego WSPiA. Pracownia wyposażona została w nowoczesne, profesjonalne urządzenia zakupione dzięki wsparciu UE.

Do dyspozycji zwiedzających będzie m.in. wariograf (poligraf) potocznie nazywany wykrywaczem kłamstw. O godz. 12.30 zainteresowani będą mogli samodzielne sprawdzić czy da się oszukać takie urządzenie.

Podczas Dnia Otwartego Funduszy Europejskich WSPiA będzie można także zobaczyć np. technik zabezpieczania śladów kryminalistycznych (daktyloskopii, traseologii, mechanoskopii) oraz obsługę mikroskopu steroskopowego i biologicznego. Zwiedzający zobaczą także jak wykonuje się badania autentyczności dokumentów przy użyciu videospektrokomaparatora oraz jak zabezpiecza się ślady i wykonuje oględziny miejsca przestępstwa przy wykorzystaniu walizek śledczych.

Specjalne pokazy wykorzystania zakupionego ze środków UE specjalistycznego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu pracowni poprowadzą studenci WSPiA, członkowie Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii.

Ponadto w poniedziałek będzie można zwiedzić zbudowany przy dofinansowaniu UE budynek Collegium Securitatis oraz poznać zasady działania i korzyści płynące z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pozwoliło to zmniejszyć zużycie prądu pozyskiwanego z sieci energetycznej oraz ciepła pozyskiwanego z sieci ciepłowniczej.

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zrealizowała cztery duże projekty finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jest to budowa oraz rozbudowa Budynku Collegium Securitatis wraz z nowoczesnym wyposażeniem, a także budowa i rozbudowa innowacyjnej instalacji ogniw fotowoltaicznych i pomp do pobierania ciepła i chłodu z głębi ziemi.

Pierwszy etap tych inwestycji łącznie kosztował prawie 18 mln zł. Wkład własny wyniósł prawie 6,5 mln zł. Obecnie realizowana rozbudowa budynku Collegium Securitatis oraz instalacji fotowoltaicznej będzie kosztować ponad 19 mln zł. Wkład własny uczelni wynosi ponad 4 mln zł.

Dzień otwarty z Funduszami Europejskimi w WSPiA odbędzie się w kampusie uczelni przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama