Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Ewa Leniart

Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki, w poniedziałek spotka się z odchodzącym prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem oraz Andrzejem Decem, przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. 

Jak udało nam się dowiedzieć, spotkanie ma się odbyć w południe z inicjatywy wojewody Ewy Leniart. – Będzie okazja, by porozmawiać o komisarzu – mówi Andrzej Dec. 

Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego, potwierdza, że w poniedziałek ma dojść do spotkania Ewy Leniart z Tadeuszem Ferencem i Andrzejem Decem. 

– Wojewoda od kilku dni prowadzi rozmowy na temat wyznaczenia komisarza, który do czasu przedterminowych wyborów w Rzeszowie będzie pełnił obowiązki prezydenta miasta. Właściwym wydaje się, by opinię w tej sprawie wyrazili także ustępujący prezydent oraz przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa – mówi Michał Mielniczuk.

Tadeusz Ferenc w minioną środę (10 lutego) poinformował, że po 18 latach rezygnuje ze stanowiska prezydenta Rzeszowa. Powodem są problemy ze zdrowiem wywołane dwukrotnym pobytem Ferenca w szpitalu, gdy w styczniu zachorował na COVID-19. 

Tadeusz Ferenc na swojego następcę namaścił Marcina Warchoła, rzeszowskiego posła PiS i wiceministra sprawiedliwości. Teraz komisarz wyborczy dla Rzeszowa musi wydać postanowienie o wygaszeniu mandatu dla Tadeusza Ferenca i opublikować je w Dzienniku Urzędowym. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Następnie wojewoda Ewa Leniart złoży do premiera RP Mateusza Morawieckiego wniosek o wyznaczenie komisarza dla Rzeszowa. Kto nim będzie? To wciąż jest zagadka. Na pewno nie będzie nim sama Ewa Leniart. Według naszych źródeł w PiS, spore szanse na to stanowisko ma Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego w Jasionce. 

Od kilku dni próbujemy się skontaktować z Hamryszczakiem. Telefonu komórkowego nie odbiera, a na nasze SMS-owe pytanie, czy dostał propozycję objęcia stanowiska komisarza w Rzeszowie, nie odpowiedział.

Adam Hamryszczak to zaufany człowiek PiS. Z wykształcenia jest prawnikiem, od listopada 2015 r. był wiceministrem rozwoju, a od stycznia 2018 r. do 4 czerwca 2019 r. podobne stanowisko pełnił w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. W drugiej połowie 2019 r. został prezesem lotniska w Jasionce. Karierę zaczynał w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. 

Przedterminowe wybory w Rzeszowie powinny się odbyć w ciągu 90 dni od daty złożonej rezygnacji przez Tadeusza Ferenca. Prawdopodobna data to 9 maja.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama