Zdjęcie: Life Vac Polska

94 urządzenia Life Vac do wszystkich publicznych szkół, przedszkoli i internatów w Rzeszowie kupi miasto. W żłobkach na razie ich nie będzie. 

Jak poinformowała w piątek (11 sierpnia) Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa, urządzenia Life Vac, czyli „odkurzacze” do zadławień, będą od nowego roku szkolnego we wszystkich publicznych przedszkolach, szkołach i internatach w mieście.

Na zakup 94 urządzeń miasto wyda około 50 tys. zł. Z decyzją o zakupie Life Vac dla żłobków miasto czeka na opinie Jerzego Roberta Ładnego, krajowego konsultanta medycyny ratunkowej i Jarosława Peregud-Pogorzelskiego, krajowego konsultanta pediatrii.

Pisaliśmy o tym kilka dni temu. Wątpliwości, by Life Vac kupować także dla żłobków, wynikają z informacji, którą w instrukcji podaje sam producent urządzenia, że nie należy go stosować u pacjentów o wadze nieprzekraczającej 40 funtów (lub 18kg).

– Niestety, tylko 4 procent dzieci w rzeszowskich publicznych żłobkach waży więcej niż 18 kg, dlatego to wskazanie konsultantów krajowych jest tak istotne – tłumaczy wahania miasta Marzena Kłeczek-Krawiec. 

Advertisement

O zakup Life Vac dla rzeszowskich żłobków do miasta zaapelowała Monika Szubertowicz, dyrektor prywatnego żłobka i przedszkola „Pinokio” w Rzeszowie, gdy 11 lipca w miejskim żłobku „Puchatek” na Nowym Mieście śmiertelne zakrztusił się winogronem 3-letni Jeremi

Life Vac tworzy podciśnienie, pozwala na wysysanie ciała obcego z dróg oddechowych. Producent urządzenia twierdzi, że Life Vac uratował dotychczas życie prawie 750 dzieci na całym świecie. W Polsce urządzenia są w żłobkach w Elblągu.

Rzeszów z zakupem urządzeń dla żłobków na razie się wstrzymuje. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama