Zdjęcie: Aneta Rembisz / Politechnika Rzeszowska

Około 15 mln zł ma kosztować przestrzeń kreatywna ProtoLab, która będzie częścią Podkarpackiego Centrum Innowacji. ProtoLab rozpocznie działalność jeszcze w tym roku.

Podkarpackie Centrum Innowacji ma się zajmować komercjalizacją projektów badawczo-rozwojowych oraz ułatwiać kontakty między uczelniami z Podkarpacia a przedsiębiorcami. PCI rozpoczęło swoją działalność styczniu br. w biurach Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ulicy Szopena.

Budżet PCI wynosi 85 mln zł. Podobne centra działają już m.in. we Francji i Finlandii. Podkarpacka placówka będzie prowadziła trzy platformy. Pierwsza jest przeznaczona dla uczelni i zespołów badawczych, będzie zajmować się rozwojem i finansowaniem innowacyjnych projektów badawczych.

Druga platforma ma działać na rzecz współpracy nauki z biznesem oraz realizacji badań prowadzonych na uczelniach na rzecz przedsiębiorstw. Trzecia to ProtoLab, czyli miejsce eksperymentowania dla studentów i młodych naukowców. Będzie to fizyczna przestrzeń wyposażona w podstawowe narzędzia i maszyny pozwalające na konstruowanie prototypów.

Na współpracę z Podkarpackim Centrum Innowacji zdecydowała się Politechnika Rzeszowska. Obie strony w czwartek podpisały stosowną umowę. – Będziemy mogli uzyskać dofinansowanie na infrastrukturę, realizację projektów. Poszerzy się też zakres współpracy uczelni z biznesem – cieszy się prof. Tadeusz Markowski, rektor PRz. 

Jego zdaniem PCI stworzy okazję do współpracy podkarpackiego środowiska akademickiego, zwłaszcza, że uczelnie często nie wiedzą, jakim potencjałem badawczym dysponują naukowcy z innych ośrodków.

– Są projekty, przy których potencjał naszych uczelni trzeba połączyć. Może się zdarzyć, że naszym badaczom będzie potrzebny specjalista z innej uczelni, albo naukowcy z innej uczelni będą poszukiwali kogoś u nas. Podkarpackie Centrum Innowacji będzie miejscem, w którym takie projekty będzie można realizować – uważa rektor Markowski.

Bartosz Jadam, prezes PCI, przypomina, że podpisana w czwartek umowa jest wynikiem strategii rozwoju Podkarpacia, którą wcześniej uczelnia przygotowała wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim, Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, samorządem wojewódzkim oraz ekspertami Banku Światowego.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

 – To element kompleksowego planu na przyszłość, który ma pobudzić do jeszcze większego zaangażowania naukę, biznes i administrację – podkreśla Bartosz Jadam.

Pierwsze granty na projekty badawcze mają być przygotowane już jesienią br. Jesienią ma rozpocząć działalność także wspomniany ProtoLab. Jego miejsce nie jest jeszcze znane. Rozważanych jest kilka lokalizacji w centrum Rzeszowa. 

– Przewidujemy, że przestrzeń ProtoLab będzie miała 1000-1500 m kw. Będą się mogli w niej spotykać np. studenci informatyki, historii, ekonomii i razem pracować nad jakimś prototypem. Do jego stworzenia studenci dostaną od nas niezbędne narzędzia, np. drukarki 3D – mówi Bartosz Jadam. 

Budowa ProtoLab ma kosztować ok. 15 mln zł. – To będzie kuźnia utalentowanych kadr w gospodarce. To przyszli prezesi firm, które będą kreatywne, innowacyjne oparte o przemysł czwartej generacji – dodaje prezes Jadam. Zapewnia, że ProtoLab będzie łatwo dostępny dla studentów.

– Będzie można do niego dojechać bez problemu na rowerze, hulajnodze, autem, czy autobusem – mówi Bartosz Jadam. Lokalizację ProtoLab mamy poznać za kilka tygodni. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama