Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Przejazd autobusem MPK od wtorku będzie droży. Tak samo jak pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania i pobyt dziecka w żłobku.  Kto i ile zapłaci? Szczegóły poniżej. 

Podwyżki cen radni Rzeszowa przegłosowali podczas grudniowej sesji. Bo wszystko drożeje. Rosną ceny żywności, paliwa, pensje i trzeba dbać o budżet. Z kolei wyższe opłaty za parkowanie mają zniechęcać kierowców do zostawiania aut w centrum miasta. 

Ceny biletów MPK i nowość: bilet 40-minutowy

Dotychczasowy bilet jednoprzejazdowy, zastąpił bilet czasowy – 40 minutowy w cenie 4 zł.  Czas liczy się od momentu skasowania biletu, i możemy dowolnie się przesiadać. A jeśli jedziemy jednym autobusem, na tym bilecie przejedziemy całą trasę danej linii.

Cena biletu godzinnego wzrosła do 6 zł, a biletu 24-godzinnego do 14 zł.

Bilet sieciowy kosztuje 100 zł, bilety ulgowe i samorządowe odpowiednio: 50 i 60 zł. Studenci za bilet semestralny zapłacą 200 zł, uczniowie – 240 zł. Cena biletu 90-dniowego wynosi 270 zł, a 180-dniowego – 520 zł. Droższe są także bilety wakacyjne: miesięczny – 51 zł, a dwumiesięczny kosztuje – 80 zł.

Więcej kosztuje również podróż autobusem + pociągiem. Za bilet 5-dniowy w I strefie trzeba zapłacić 42 zł, w II – 54 zł. Za miesięczny w I strefie – 156 zł  w II – 190 zł. Bilet semestralny dla studentów kosztuje odpowiednio: 346 i 422 zł, dla uczniów: 330 i 400 zł.

Kosztowne parkowanie w centrum

Wysokość opłaty uzależniona jest od strefy. Najwyższe stawki za parkowanie są w „niebieskiej” wzrosły o 60 procent – do 4 zł, za drugą godzinę parkowania – do 4,8 zł, za trzecią – do 5,7 zł, za czwartą i kolejną – z 2,5 zł do 4 zł.

W strefie „czerwonej” i „pomarańczowej” opłata wynosi teraz 2,5 zł. Druga godzina 3 zł, trzecia 3,6 zł, a czwarta i każda kolejna – 2,50 zł.

Poza stawkami godzinowymi w górę poszły miesięczne abonamenty. W strefie „niebieskiej” do 270 zł, a w „pomarańczowej”, „zielonej” i „czerwonej” do 170 zł.

Nasze drogie dzieci 

Miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku wzrosła o 55 złotych. Od wtorku, 1 lutego, rodzice płacą 391 zł. Do tego trzeba doliczyć dzienną stawkę żywieniową. Teraz śniadania, obiady i podwieczorki kosztują 6 zł, czyli złotówkę więcej niż jeszcze w styczniu. 

(la, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama