Zdjęcie: Pixabay

Miasto chce zbudować nowy punkt selektywnej zbiórki. Tym razem po lewej stronie Wisłoka. Wybrano już lokalizację, potrzebna jest zgoda radnych.

Trzeci Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ma powstać w rejonie ul. Żołnierzy 9. Dywizji Piechoty. Tam też jest około 2,5-hektarowy teren należący do Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce pozyskać działki nieodpłatnie.

Jeśli będzie zgoda radnych, za jakiś czas, rzeszowianie będą mogli zostawiać odpady wielkogabarytowe czy po remontach w nowym miejscu. Będzie do niego łatwy dojazd, bo działki na której planowany jest PSZOK, znajduje się przy drodze wojewódzkiej.  

 – Nowy punkt będzie po lewej stronie Wisłoka, te które już są, znajdują się na prawym brzegu rzeki. To ułatwi mieszkańcom zachodniej części miasta dostęp do punktów selektywnej zbiórki – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Poza infrastrukturą do selekcji i składowania odpadów, zaplanowano tam ścieżkę edukacyjną dla uczniów i przedszkolaków z Rzeszowa. W ten sposób miasto chce uczyć zasad recyklingu i wyjaśniać, dlaczego w dzisiejszych czasach jest taki ważny. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty – przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą śmieci, których nie mogą wyrzucić do kubłów na osiedlach.

To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, czy pozostałości po budowach. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystywane są do produkcji kompostu.

Z pozostałych odpadów odzyskiwane są surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania lub przetworzenia, trafia do spalarni.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama