W Rzeszowie powstał kolejny mural antysmogowy. Park na ścianie [ZDJĘCIA]

0
Reklama

140 drzew na ścianie i właściwości jak sporego parku. Na ścianie kamienicy przy ulicy Lenartowicza 3 w Rzeszowie powstał mural antysmogowy. Szkoda, że razi komercją.

 

To już drugi antysmogowy mural, który w ostatnim czasie powstał w Rzeszowie. Pierwszy od września zdobi ścianę Szkoły Podstawowej nr 11. Teraz przyszedł czas na kolejny. Z inicjatywą stworzenia eko-muralu wyszła polska firma informatyczna Sii, która w Rzeszowie ma swój oddział, jeden z 14 w Polsce. 

Antysmogowy mural powstał na ścianie kamienicy nr 3 przy ulicy Lenartowicza, która krzyżuje się z ulicą Kilara. To jedno z najbardziej zakorkowanych miejsc w centrum Rzeszowa, kierowcy w godzinach szczytu stoją tu w niemiłosiernych korkach. Wybór miejsca na ekologiczny mural nie był więcej przypadkowy.

– Mural będzie zabierał spaliny, które się tutaj wydobywają – mówi Tomasz Eberbach, dyrektor regionalny oddziału Sii Polska. Mural ma 140 m kw., przedstawia trzech pracowników firmy Sii: Remka, Katarzynę i Kamila. – To są prawdziwi nasi pracownicy, żadni modele – zapewnia nas z uśmiechem Eberbach. 

Co świadczy o tym, że jest to mural antysmogowy? Specjalna farba z jakiej został wykonany. Farba składa się z nanocząsteczek dwutlenku tytanu, które pochłaniają przez całą dobę dwutlenek azotu. Metr kwadratowy malowidła daje takie samie właściwości jak jedno duże drzewo. 

– Mamy więc 140 drzew. Na ścianie powstał park całkiem sporej wielkości – porównuje Tomasz Eberbach. Projekt stworzyli pracownicy Sii, a samym malowaniem zajęła się specjalistyczna firma. Przenoszenie wzoru na ścianę zajęło jej 5 dni. Ostatnie prace trwały jeszcze w poniedziałek. Wieczorem dzieło było gotowe. Mural będzie podświetlany.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: