Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Mural wykonany z farb pochłaniających zanieczyszczenia ozdobił ścianę Szkoły Podstawowej nr 11. To pierwsza taka praca w Rzeszowie.

Mural zaprojektowała Aleksandra Dankiewicz, uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11. Został wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia i neutralizującymi je.

Tego typu murale znajdują się w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Rzymie.

– Cieszę się, że mamy już taki mural w naszym mieście – mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. – Cieszę się także z tego, że w konkursie na projekt tego muralu o tematyce ekologicznej wzięło udział mnóstwo uczniów szkoły na Nowym Mieście. To pokazuje, że w najmłodszym pokoleniu świadomość ekologiczna jest już duża – podkreśla.

Do konkursu na projekt ekologicznego muralu zgłoszono ponad 80 prac. – Komisja wybrała dziesięć z nich, które zaprezentowane zostały w internecie. I tam odbyło się głosowanie. Najwięcej głosów zdobyła praca Oli – przekazuje Agnieszka Świtalska, dyrektor SP 11 w Rzeszowie.

W czwartek po południu prezydent Rzeszowa spotkał się z autorką zwycięskiego projektu Olą Dankiewicz, jej rodzicami, dyrekcją szkoły oraz artystą, który projekt Oli przeniósł na ścianę – Michałem Czerką. 

Rzeszów bardziej eko

Mural to efekt zeszłorocznej edycji programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator. Mieszkańcy zgłaszali pomysły na mikroinnowacje, które miałyby poprawić jakość życia w mieście.

Z 16 projektów do realizacji wybrano trzy. Jeden z nich to właśnie ekologiczny mural.

Kolejne to ławka solarna, która pojawi się w parku Jedności Polonii z Macierzą i trzmielowisko. To ostatnie powstanie w sąsiedztwie kładki łączącej bulwary z osiedlem Nowe Miasto.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama