Zdjęcie: materiały organizatorów
Reklama

Dokumenty, zdjęcia, przyrządy codziennego użytku wykorzystywane przed laty przez mieszkańców Staromieścia. To część Staromiejskiej Izby Historycznej w Rzeszowie. Będzie ją można zwiedzać od najbliższego poniedziałku (27 grudnia).

Staromiejska Izba Historyczna powstała w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Skrajnej 1. Jak wyjaśnia Daniel Czarnota z Rzeszowskiego Domu Kultury, w Izbie będzie można zapoznać się z różnego rodzaju dokumentami i zdjęciami, a także zobaczyć szereg przyrządów codziennego użytku wykorzystywanych przed laty przez mieszkańców Staromieścia, w tym chomąto, narzędzia do obróbki lnu czy części wozu.

– W zbiorach znajdują się również dokumenty oraz przedmioty związane z takimi osobami, jak Łukasz Ciepliński, Jan Robak czy Jan Welc – poinformował Daniel Czarnota. 

Jednym z celów Staromiejskiej Izby Historycznej jest gromadzenie i archiwizacja materiałów związanych ze Staromieściem oraz szerzenie wiedzy o jego historii wśród mieszkańców. Stowarzyszenie Przyjaciół Staromieścia zachęca wszystkich do udostępniania własnych zbiorów na rzecz Izby. Istnieje również możliwość użyczenia dokumentów do zrobienia skanów, które zasilą kolekcję Izby.

Otwarcie Staromiejskiej Izby Historycznej odbędzie się w poniedziałek, 27 grudnia, o godz. 17:00. Wstęp jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zapisów nie ma, obowiązuje kolejność przyjścia. Dla każdego uczestnika przewidziano poczęstunek.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama