Zdjęcie: Facebook / Rzeszów - stolica innowacji
Reklama

W sumie 1500 roślin nasadzono w nowych parkach kieszonkowych przy placu Farnym i ulicy Chmaja w Rzeszowie. W planach kolejne ogrody.

O tym, że Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiedział modernizację terenów zielonych przy placu Farnym i ulicy Chmaja w Rzeszowie, informowaliśmy na początku kwietnia – TUTAJ

Ogrody kieszonkowe miały powstać na przełomie lipca i sierpnia. Ostatecznie prace zakończono dopiero teraz. 

W ogrodach nasadzono drzewa i krzewy, m.in. graby pospolite, klony, grusze drobnoowocowe, sosny górskie i cisy pospolite, a także byliny, w tym szałwie omszone, jeżówki purpurowe i rozchodniki okazałe. Ogółem 1500 roślin.

Zdjęcie: Facebook / Rzeszów – stolica innowacji

Zieleniec przy ulicy Chmaja kosztował miasto 30 tys. zł, a przy placu Farnym – 37 tys. zł. Ten ostatni budzi jednak kontrowersje. Mieszkańcom nie podoba się, że trawniki zastąpiono wysepkami ze żwirem. 

„Te kamyczki są straszne”, „Pewna firma ma na zbyciu dużo kamyków. ŻENADA. A tak ładnie było” – krytykują internauci nową aranżację placu Farnego. „Więcej trawy niż kamieni i będzie ok”, „Piękne nasadzenia, tylko czemu wszędzie kamienie?” – pytają zdezorientowani rzeszowianie. 

– Plac zmodernizowano zgodnie z zamysłem projektanta – odpowiada Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Oczywiście zapoznajemy się z opiniami mieszkańców, także tymi negatywnymi, i wyciągamy wnioski. Krytyka wskazuje nam kierunek działań – zapewnia Gernand.

Będą kolejne skwery 

Trwa budowa ogrodów kieszonkowych przy ulicy Króla Augusta i Sanockiej. O ich projektach pisaliśmy w sierpniu – TUTAJ i TUTAJ

Skwer przy ulicy Króla Augusta może kosztować nawet 400 tys. zł. Na 20 arach powstaną ścieżki spacerowe, łąki kwietne i rabaty bylinowe. W ogrodzie zasadzone zostaną lipy i brzozy. Towarzyszyć ma im mała architektura: huśtawki, pergole, ławki, leżaki i parklety. 
 
Ogród przy ulicy Sanockiej pochłonie ok. 200 tys. zł. Na powierzchni 50 arów zaplanowano nasadzenia brzóz pożytecznych, klonów jesionolistnych i czerwonych i hortensji bukietowych. W zieleńcu znajdą się ławki, pojedyncze i podwójne leżaki, a także „ścieżka bosych stóp”. 
 
Obydwa ogrody mają powstać do końca listopada. 
 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama