W Rzeszowie powstaną ekologiczne projekty: mural, trzmielowisko i ławka solarna

0

Antysmogowy mural ozdobi jedną ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11  w Rzeszowie, trzmielowisko powstanie na bulwarach nad Wisłokiem, ławka solarna z kolei pojawi się w parku przy al. Cieplińskiego.

 

W 2020 roku Urban Lab Rzeszów przeprowadził pierwszą edycję programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA). Mieszkańcy do 4 października zgłaszali swoje pomysły na mikroinnowacje. Budżetu jednego projektu nie mógł przekraczać 30 tys. zł. 

Urban Lab zbierał pomysły w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach: nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście oraz zieleń w mieście. 

Rzeszowianie zgłosili 16 projektów, spośród których do realizacji wybrano trzy. Pierwszy z nich to mural ekologiczny, który powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Podwisłocze na rzeszowskim osiedle Nowe Miasto.

– Będzie to mural wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je – mówi Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa

Tego typu murale znajdują się w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Madrycie, Rzymie. W Polsce są na razie dwa: w Warszawie i Bielsku-Białej. W powstanie rzeszowskiego muralu zaangażują się dzieci ze SP nr 11, które będą tworzyły projekty.

– Następnie te projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom, którzy głosując wybiorą ten, który powstanie na szkolnej ścianie – tłumaczy wicedyrektor Czyż.

Drugi mikroprojekt to ławka solarna. Pojawi się ona przy głównym wejściu Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego). Ławeczka będzie wyposażona w ekologiczne źródło zasilania – panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwią ładowanie urządzeń elektronicznych – portu USB oraz odbiór internetu.

– Ławeczka będzie wykonana ze stali ocynkowanej, która zostanie pomalowana na kolor antracytowy, natomiast siedzisko i oparcie będzie z drewna – informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. Ławeczka będzie zamontowana jeszcze w tym roku. 

Trzeci z wybranych projektów to trzmielowisko. – Stworzone zostaje miejsce, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w którym będziemy chcieli, aby zamieszkały trzmiele. Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody – zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły – mówi Wąsowicz-Duch.

Trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, łączącej nadrzeczne bulwary z Nowym Miastem. Projekt zajmie 100 m kw. Na tym terenie powstanie pryzma, która będzie wykonana m.in. z gałęzi, słomy, liści, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. W niej swoje siedliska mają znaleźć trzmiele.

Rodziny trzmieli początkowo będą znajdować się w specjalnych drewnianych skrzyneczkach, a następnie powinny zasiedlić pryzmę. Całość terenu będzie otoczona żywopłotem z berberysu. Na terenie trzmielowiska zostaną posadzone drzewa, będzie też wiele roślin kwitnących.

Duże zainteresowanie programem Urban Lab Rzeszów sprawiło, że miasto zdecydowało go kontynuować. 13 kwietnia rozpoczął się nabór do kolejnej edycji. Tym razem akcja nazywa się „Rzeszów to MY”. Nabór pomysłów potrwa do 17 maja br. Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej urbanlab.erzeszow.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama