Reklama

Greenpeace przyjmuje zgłoszenia od osób chcących pomóc w akcji budowania hoteli dla owadów zapylających kwiaty. Tym razem ekolodzy ratują owady żyjące w miastach, jak np. pszczoły, biedronki i motyle.

W marcu rusza budowa hoteli dla dzikich owadów zapylających. Dziewięćdziesiąt dziewięć takich domków stanie w największych polskich miastach, m.in. właśnie w stolicy Podkarpacia. Dotychczasowe działania Greenpeace, pszczelarzy oraz części polityków, m.in. z Komisji Europejskiej, skupiały się głównie na ochronie pszczół miodnych. Doprowadzono już do zakazu używania w Unii Europejskiej kilku niebezpiecznych dla tych owadów pestycydów. Obecnie postanowiono zadbać o dziko żyjące owady zapylające tzw „zapylacze”.

– Wiemy, że dotykają je te same problemy, jakie dziesiątkują pszczoły miodne, jednak brak jest szeroko zakrojonych programów badawczych, które stanowiłyby impuls do wytężonych działań na rzecz ich ochrony – ocenia Katarzyna Jagiełło, koordynatorska kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska. – Czas zadbać także o te owady. Potrzebujemy ich cichej pracy na terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej. A to właśnie w miastach ich naturalne siedliska są przez nas stale niszczone.

Pieniądze na budowę stu hoteli zostały zebrane we wrześniu 2013 w ramach akcji „Adoptuj Pszczołę”. Akcję wsparło ponad pięć tysięcy osób. Obecna odsłona akcji ma na celu ustawianie w ogólnodostępnej przestrzeni zielonej hoteli, w których schronienie znalazłyby pszczoły, samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek. Hotele zbudowane będą z naturalnych i pozyskanych w zrównoważony sposób materiałów. Zanim pojawią się w nich miejscowe owady, hotele zostaną zasiedlone pszczołami murarkami, które przystosują domki dla innych lokatorów.

Do końca kwietnia przyjmowane będą zgłoszenia od wszystkich, którzy chcieliby, zaangażować się w projekt. Poszukiwani są szczególnie zarządcy i właściciele terenów zielonych w Rzeszowie oraz szkoły, organizacje pozarządowe i inne wspólnoty, które chciałyby wziąć udział w projekcie. Do Greenpeace mogą zgłaszać się również grupy sąsiedzkie i kooperatywy, które chciałyby objąć patronat nad hotelami w swoich miastach.

Więcej informacji dla osób, które chciałaby zaangażować się w sprawę hoteli dla owadów udziela Ula Siemion: urszula.siemion@greenpeace.org, 664 066 384. Więcej informacji o problemie wymierania pszczół tutaj.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: