Zdjęcie: Pixabay

W byłym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym przy ulicy Unii Lubelskiej 1 w Rzeszowie powstanie Centrum Minecraft i druku 3D. Dzieci z rzeszowskich szkół będą mogły rozwijać swoje umiejętności wykorzystując popularną grę.

Centrum ma działać przy Młodzieżowym Domu Kultury, który będzie odpowiedzialny za funkcjonowanie centrum oraz nabór osób chętnych na zajęcia. W powstanie placówki zaangażowany jest także Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Biuro Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej urzędu.

– To będzie placówka, która połączy zabawę z edukacją. Pozwoli w ciekawy sposób przyswoić dzieciom podstawy projektowania, programowania, wiedzę z zakresu budownictwa, konstrukcji, rozwinie w nich umiejętności myślenia przestrzennego – mówi Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa. 

W budynku, w którym ma powstać centrum, trwa remont. Jest też doprowadzany światłowód. Dzieci będą miały salę, która powstanie z połączenia dwóch mniejszych pomieszczeń. Trwają też procedury związane z zakupem sprzętu. Zajęcia dla dzieci będą bezpłatne, a poprowadzi je doświadczony nauczyciel. Zajęcia rozpoczną się od września.

W zajęciach będzie mogło uczestniczyć 15 osób, bo tyle stanowisk komputerowych jest planowanych w centrum. – Efekty pracy dzieci będzie można zobaczyć nie tylko na monitorze komputera, ale także w postaci prawdziwych modeli, gdyż centrum będzie wyposażone w nowoczesne drukarki 3D – tłumaczy Bogusław Tomczak, dyrektor MDK.

Punktem wyjścia dla tworzonego centrum są doświadczenia współpracy MDK i Stowarzyszenia „Promotor” oraz Urban Lab Rzeszów przy ubiegłorocznym projekcie „Moja przygoda z Minecraft”, który polegał na nauce programowania oraz projektowania 3D poprzez grę Minecraft: Education Edition. W tym roku rusza już druga edycja tego projektu.

– Chcemy, aby Centrum Minecraft i druku 3D było punktem wyjścia do czegoś więcej.  Planujemy pozyskanie maszyn CNC, które pozwoliłby dzieciom wykonywać zaprojektowane  detale dla przemysłu lotniczego – zapowiada Lesław Bańdur, dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Miasto prowadzi również rozmowy z Politechniką Rzeszowską oraz Uniwersytetem Rzeszowskim, aby wykorzystać laboratoria uczelni do prowadzenia w nich zajęć dla uczniów szkół podstawowych. W projekt włączona jest także Polska Agencja Kosmiczna.

Minecraft to gra survivalowo-eksploracyjna, w której pozyskujemy surowce, dbamy o przetrwanie naszej postaci, zwiedzamy niesamowite światy, walczymy z przeciwnikami, a przede wszystkim budujemy na potęgę. Mogą to być niewielkie domki albo niesamowite pałace i zamki. Ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia. 

Minecraft uczy współpracy, zwiększa możliwości intelektualne i poznawcze dzieci. Może pomagać w przyswajaniu wiedzy szkolnej zwłaszcza z zakresu przedmiotów ścisłych i nauk przyrodniczych. Gra uczy programowania, budowania skomplikowanych systemów, układów urbanistycznych, a nawet komponowania muzyki.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama