
Rzeszowskie osiedle Staroniwa doczeka się miejsca, którego brakowało od lat. Po głosowaniu mieszkańców w budżecie obywatelskim projekt wchodzi w fazę realizacji, a miasto już ogłosiło przetarg. To inwestycja, która ma zmienić codzienność całego osiedla.
Będzie nowy chodnik, zieleń i przestrzeń do życia, ale to dopiero początek zmian.
Mieszkańcy chcieli terenów rekreacyjnych
Staroniwa przez lata pozostawała jednym z nielicznych osiedli w Rzeszowie pozbawionych pełnoprawnej przestrzeni rekreacyjnej. Mimo dynamicznej zabudowy i rosnącej liczby mieszkańców brakowało miejsca, które w pełni sprzyjałoby odpoczynkowi, spacerom czy aktywności fizycznej.
Dotychczasowy ciąg pieszy pomiędzy ul. Staroniwską a Potokową był mocno wyeksploatowany i nie spełniał oczekiwań mieszkańców. To właśnie ta luka stała się impulsem do działania.
Projekt „Zielona Promenada na Staroniwie – przestrzeń dla wszystkich” zdobył poparcie w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, uzyskując 320 głosów. Mieszkańcy jasno pokazali, że chcą zmiany i realnej poprawy jakości życia w swojej najbliższej okolicy.
Jaka będzie Zielona Promenada?
Planowana inwestycja obejmuje kompleksową modernizację istniejącego ciągu pieszego o długości około 180 metrów oraz stworzenie zupełnie nowej przestrzeni rekreacyjno-spacerowej. W miejscu zniszczonego chodnika powstanie nowa, funkcjonalna infrastruktura, która połączy różne części osiedla i ułatwi codzienne poruszanie się mieszkańców.
W projekcie przewidziano także okoliczne elementy, które mają zachęcać do aktywności i odpoczynku. Pojawią się tam m.in. urządzenia zabawowe dla dzieci, ławki, hamaki, stolik do gry w szachy, elementy siłowni plenerowej, a także nasadzenia ponad 200 roślin. Uzupełnieniem będą tablice edukacyjne, które przybliżą mieszkańcom lokalną przyrodę i historię osiedla.

Miasto ogłasza przetarg
Władze Rzeszowa przechodzą od zapowiedzi do konkretnych działań. Jak poinformował prezydent miasta Konrad Fijołek, procedura wyboru wykonawcy już ruszyła. To oznacza, że inwestycja o wartości około 400 tysięcy złotych wchodzi w kluczowy etap realizacji i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy zobaczą pierwsze efekty już w 2026 roku.
Zielona Promenada to nie tylko estetyczna przestrzeń, ale także inwestycja o szerokim znaczeniu społecznym. Projekt łączy w sobie funkcje rekreacyjne, edukacyjne, komunikacyjne i środowiskowe, odpowiadając na różnorodne potrzeby mieszkańców w każdym wieku.
Nowa przestrzeń ma sprzyjać integracji lokalnej społeczności, ale również promować zdrowy styl życia i kontakt z naturą. Lokalizacja pomiędzy ważnymi punktami osiedla sprawia, że promenada stanie się naturalnym miejscem spotkań, spacerów i codziennego odpoczynku.
Są wątpliwości ws. projektu
Choć projekt zdobył poparcie w głosowaniu, wśród mieszkańców nie brakuje również głosów krytycznych i wątpliwości. Część osób cieszy się z inwestycji i widzi w niej długo wyczekiwaną zmianę. „Świetnie byłoby mieć na Staroniwie taką zieloną enklawę” – napisał pan Rafał.
Inni zwracają jednak uwagę na konkretne elementy projektu, które ich zdaniem wymagają przemyślenia. „Jedna prośba i sugestia – czy można pomyśleć nad jakąś sensowną alternatywą dla tzw. siłowni? Ich użytkowanie jest znikome, a funkcjonalność realnie ograniczona co wynika m.in. ze specyfiki modelu „one size fits all” (jeden rozmiar dla wszystkich) samych urządzeń. A do tego kosztuje kokosy” zauważył pan Michał.
Podobne obawy wyraziła pani Kamila, wskazując na doświadczenia z innych części miasta. „Te siłownie stoją nieużywane w różnych miejscach, może lepiej wykorzystać ten teren?” – zapytała. Dyskusja pokazuje, że choć kierunek zmian jest akceptowany, mieszkańcy mają wątpliwości w kwestii dokładnego wyglądu tej inwestycji.
Czytaj więcej:
Afera w Uzdrowisku Rymanów. CBA: była wojewoda podkarpacka miała otrzymać łapówkę
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.







![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)
![“Oszukać przeznaczenie” na DK19. Fotografie z kolizji wskazują, że zadziałały tu siły wyższe [ZDJĘCIA] OSP KSRG Połomia](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdarzenia-na-DK19-polomia-07-218x150.jpg)




![Tusk w Rzeszowie. Premier ogłosił, że Polska i Ukraina zbudują “armadę dronową” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/expo-ukraina-rzeszow-tusk-2-218x150.jpg)




![Biblioteka Nowa, czyli „MAKI”. Prezydent Fijołek ogłasza plany wielkiej inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/biblioteka-nowa-218x150.jpg)

![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)







![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)
![Ranking liceów i techników 2026. Jak wypadły rzeszowskie szkoły? [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/technikum-liceum-rzeszow-218x150.jpg)


![Rzeszów rozdaje pieniądze na zabytki. Kto dostał dotacje i ile? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zabytki-rzeszow2026-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)







