W Rzeszowie rozpoczęła się likwidacja przeszkód dla rowerzystów

Zapadliska do usunięcia, wysepki i wysokie krawężniki – do wymiany. Takie ułatwienia dla rowerzystów zarządził prezydent Konrad Fijołek. Pierwsze prace właśnie ruszyły. 

 

W poniedziałek poinformowaliśmy, że prezydent Konrad Fijołek ogłosił likwidację zapadlisk i wymianę wysepek i wysokich krawężników, które utrudniają poruszanie się rowerem po Rzeszowie

Jako pierwsze usuwane są przeszkody na skrzyżowaniu ulicy Podwisłocze z aleją Kopisty. Zmodernizowane zostaną także okolice mostu Lwowskiego, rejon alei Niepodległości oraz ulica Sobieskiego. 

To efekt tzw. rowertouru prezydenta Rzeszowa. – Przejazd po mieście służył temu, by znaleźć i oznakować miejsca nieprzyjaznych rowerzystom – powiedział w poniedziałek Konrad Fijołek. 

O postępach w pracach modernizacyjnych miasto ma sukcesywnie informować. – Takie objazdy będą cykliczne. Planujemy też spacery z osobami niepełnosprawnymi i z mamami, które również napotykają podobne bariery – zapowiedział prezydent. 

Liczniki i czujniki

Niebawem na wybranych skrzyżowaniach w Rzeszowie umieszczone zostaną czujniki, które dadzą urzędnikom możliwość monitorowania ruchu rowerowego w mieście. W mieście ma też stanąć stacja liczenia rowerzystów. Obecnie trwają rozmowy nad jej lokalizacją. 

– Zyskamy odpowiedź, ilu rowerzystów porusza się po Rzeszowie, jaka jest dynamika wzrostu ruchu rowerowego, oraz jaki procent stanowią rowery w ruchu ogólnym – zakomunikował radny miejski Daniel Kunysz. 
 
Dodatkowo urządzenie ma informować o stanie jakości powietrza oraz o łączna liczbie dróg rowerowych. – Przyczyni się to do wprowadzenia stałego budżetu na rowery oraz popularyzacji ruchu rowerowego w naszym mieście – ocenił Kunysz.
 
To jednak nie wszystkie zmiany. Miasto rozważa wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na wybranych ulicach, co pozwoli na utworzenie tzw. kontrapasów rowerowych. – Pierwszy projekt mamy gotowy – zapewnił prezydent Konrad Fijołek.  
 
Zdjęcie: Daniel Kunysz – Radny Miasta Rzeszowa / Facebook

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama