Zdjęcie: Youtube.com / Mateusz Adamczyk
Reklama

Maja Komorowska, znana aktorka teatralna i filmowa oraz autorka książek, 23 sierpnia spotka się ze swoimi fanami w Rzeszowie. 

Spotkanie z Mają Komorowską odbędzie się w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie (ul. Dąbrowskiego 33 a) o godz. 17:00. 

Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz) urodziła się w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie.

Potem należała do zespołu Teatru 13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu, przekształconego w Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Po siedmiu latach pracy u Grotowskiego weszła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego, a później Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie.

Komorowska pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi, m.in. z Erwinem Axerem (sztuki Thomasa Bernharda “Święto Borysa” i “U celu”), Maciejem Englertem (“Letycja i lubczyk” oraz “Wniebowstąpienie”), Jerzym Jarockim (“Stara kobieta wysiaduje”), Helmutem Kajzarem (“Bolesław Śmiały” i “Antygona”).

Ważna również była rola Claire w “Szaleństwie” Marguerite Duras w reżyserii Romualda Szejda w teatrze Scena Prezentacje.  

Maja Komorowska grała w filmach polskich i zagranicznych. W reżyserii Krzysztofa Zanussiego (“Życie rodzinne”, “Za ścianą”, “Bilans kwartalny”, “Rok spokojnego słońca”), w Andrzeja Wajdy (“Wesele”, “Panny z Wilka”, “Katyń”), Krzysztofa Kieślowskiego (“Dekalog I”), Tadeusza Konwickiego (“Jak daleko stąd, jak blisko”, “Lawa”)/ 

Komorowska stworzyła także ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji. Aktualnie gra z Wiesławem Komasą w “Mimo wszystko” Johna Murrella w reż. Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym, gościnnie w Teatrze Dramatycznym z Adamem Ferencym w “Szczęśliwych dniach” Samuela Becketta w reż. Antoniego Libery. 

W Akademii Teatralnej w latach 1983-2016 Maja Komorowska wyreżyserowała wiele dyplomów. Od wielu lat jeździ na spotkania z publicznością. Rozmawia o swojej pracy i ważnych dla niej ludziach. Czyta wiersze wybitnych poetów oraz fragmenty swoich książek.

Komorowska otrzymała szereg polskich i zagranicznych nagród za wybitne kreacje aktorskie: Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, francuskie insygnia Komandora Orderu Sztuk i Literatury przyznane przez Ambasadę Francji, Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy oraz Nagrodą Człowiek Słowa. 

W 1993 roku ukazała się książka Mai Komorowskiej “31 dni maja”, w 2004 r. książka Barbary Osterloff “Pejzaż, Rozmowy z Mają Komorowską”, w 2014 r. “Pytania, które się nie kończą – rozmowy z Tadeuszem Sobolewskim “, w roku 2017 “Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe” Barbary Osterloff. 

Liczba miejsc na spotkanie z Mają Komorowską w Rzeszowie jest ograniczona. Wstęp bezpłatny, na podstawie zaproszeń, które można odbierać w Wypożyczalni Głównej WiMBP. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: