Zdjęcie: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

W dwa dni rozeszły się szczepionki przeciwko grypie, które zamówił ratusz. Szczepionek brakuje, a producent zwala winę na Światową Organizację Zdrowia. 

Akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie w Rzeszowie rozpoczęła się 30 września. Zainicjował ją Urząd Miasta Rzeszowa wspólnie z Zespołem Opieki Zdrowotnej nr 1. Ratusz zamówił ponad 5500 szczepionek VaxigripTetra, za które zapłaci 290 tys. zł.

Akcję jednak przerwano po kilku dniach. Okazało się, że szczepionek zabrakło – miasto we wrześniu otrzymało ich jedynie 2800. Przedstawiciele ratusza deklarowali, że bezpłatne szczepienia zostaną wznowione 21 października. I tak się też stało. Niestety, akcję znów szybko przerwano, bo miasto wciąż nie otrzymało pełnej liczby zamówionych szczepionek.

– Zamiast 2800, otrzymaliśmy 1300 szczepionek, które rozeszły się w dwa dni – mówił nam w środę Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Wciąż brakuje nam 1500 szczepionek – dodawał. 

Kiedy się pojawią? Z informacji podawanych przez firmę Sanofi, która jest producentem szczepionki VaxigripTetra, wynika, że powinny one do Rzeszowa dotrzeć najpóźniej pod koniec listopada. 

– Do 10 października do hurtowni farmaceutycznych, aptek i placówek medycznych w Polsce dostarczono blisko 650 tys. dawek szczepionki VaxigripTetra. Kolejna dostawa zaplanowana jest w połowie listopada, a następne będą realizowane do końca 2019 roku – wyjaśnia nam Monika Chmielewska-Żehaluk, dyrektor komunikacji w Sanofi. 

Przedstawiciele Sanofi twierdzą, że problem z dostarczeniem szczepionek w sezonie grypowym 2019/2020 wynika z tego, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz pierwszy od 16 lat opóźniła o miesiąc wydanie pełnych rekomendacji dotyczących składu szczepionki.

– To wpłynęło na proces produkcyjny VaxigripTetra, jak i jej późniejsze dostawy do poszczególnych krajów, dlatego dystrybucja szczepionek potrwa w tym sezonie dłużej niż zwykle – twierdzi Monika Chmielewska-Żehaluk. 

Jak podaje Naczelna Izba Lekarska, termin dostępności szczepionki VaxigripTetra nie będzie miał wpływu na uodpornienie pacjentów – rekomendowany okres szczepień przypada przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce ma miejsce od stycznia do marca.

Producenci szczepionki twierdzą, że szczepienie można przeprowadzić w dowolnym momencie sezonu grypowego z zastrzeżeniem, że czas potrzebny na wykształcenie odporności to 2-3 tygodnie.

Listę rzeszowskich placówek uczestniczących w akcji bezpłatnego szczepienia znajdziecie TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: