Premiera CELLineczka
Zdjęcie: Kamila Siwińska / Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reklama

O istocie macierzyństwa i próbach zapłodnienia metodą in vitro opowie „CELLineczka”. To pierwsza w tym sezonie premiera Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

„CELLineczka” to długo wyczekiwana inscenizacja, która powstała w ramach Sceny Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Jest dalekim echem klasycznej baśni Andersena oraz próbą postawienia na nowo pytania o „być albo nie być”.

Bohaterką sztuki jest owładnięta pragnieniem urodzenia dziecka Naja. Kobieta wkracza na własną, niełatwą drogę do macierzyństwa, na której napotka wiele przeszkód oraz tajemniczych postaci z różnych światów.

Autorką scenariusza jest Katarzyna Matwiejczuk, a reżyserką spektaklu Kamila Siwińska. Artystki spotkały się w „Siemaszce” na początku 2019 roku, kiedy ten organizował Teatralny Speed-Dating.

Katarzyna Matwiejczuk opisała w sztuce własne doświadczenia, m.in. podjęte próby zapłodnienia metodą in vitro. – Tekst powstawał jednocześnie z moją walką o posiadanie potomstwa – przyznaje dramaturżka. – „CELLineczka” sięga jednak głębiej. Traktuje bowiem o relacji między matką a dzieckiem – dodaje. 

Po raz pierwszy „CELLineczkę” w formie czytania performatywnego wystawiono w 2019 roku podczas 6. Festiwalu Nowego Teatru.

– Pokaz wywołał duże wzruszenie i długą dyskusję wśród widzów. Wtedy też dyrektor teatru Jan Nowara podjął decyzję o wystawieniu sztuki w formie spektaklu i włączenie go do repertuaru. Z powodu pandemii czekaliśmy na to dwa lata – przekazuje pełnomocniczka dyrektora Jadwiga Jagoda Skowron.

Za muzykę i kostiumy w „CELLineczce” odpowiada Joanna Szumacher, przygotowaniem wokalnym zajęła się Joanna Sykulska, ruchem scenicznym Tobiasz Sebastian Berg, a reżyserią świateł – Agata Skwarczyńska. 

Uroczysta premiera „CELLineczki” odbędzie się 27 listopada o godz. 19:00. Spektakl znajdzie się w listopadowym i grudniowym repertuarze „Siemaszki”. Bilety w kasach oraz na stronie internetowej teatru: teatr-rzeszow.pl. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama