Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Do wspólnego czytania powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” w ramach VII Narodowego Czytania 2018 zaprasza rzeszowski ratusz. Odbędzie się ono w sobotę (8 września) obok fontanny multimedialnej. 

Rzeszowska odsłona tegorocznego Narodowego Czytania rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa do 20:00. W „Klubie czytelnika” mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia oraz zaproszeni goście przeczytają wybrane fragmenty powieści „Przedwiośnie”. Uczestnicy skorzystają z własnych książek, bądź tekstów przygotowanych przez organizatorów.

W klimatycznym wnętrzu z lat 20. i 30. ubiegłego wieku odbędzie się pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy „Przedwiośnia” okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

– Uczestnicy będą mieć także możliwość wzięcia udziału w quizie i wykonania zdjęć z użyciem rekwizytów i charakterystycznych elementów strojów (16:00-20:00). Do dyspozycji będzie także fotobudka – poinformowała Klaudia Kobylańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która koordynuje Narodowe Czytanie 2018 w Rzeszowie. 

Na dzieci, młodzieży i dorosłych od 16:00 do 19:00 czekać będzie wiele atrakcji – animacje, gry, zabawy oraz warsztaty i pokaz baniek mydlanych. Zorganizowana zostanie także gra historyczno-przygodowa „Szlakiem Żeromskiego”, w której będzie można wykazać się wiedzą oraz sprytem, a także otrzymać drobne upominki.

Podczas happeningu „Domy marzeń i ptaki wolności” (16:00-19:00) prezentowane będą kreacje plastyczne dzieci, czyli malowanie na folii. W tych samych godzinach trwać będą warsztaty rękodzieła „Orły i sokoły”, podczas których ze starych książek i papieru będą wykonywane okolicznościowe dekoracje.

Całości towarzyszyć będzie wystawa „Aparaty fotograficzne w czasach «wiosny» niepodległości” przygotowana przez Fundację Aparat Caffe, a także wystawa „Moda 20-lecia międzywojennego” inspirowana zbiorami WiMBP w Rzeszowie.

Narodowe Czytanie zakończy pokaz specjalny fontanny multimedialnej, który rozpocznie się o 20:00.

W ubiegłym roku „Przedwiośnie” zajęło II miejsce w głosowaniu internautów. W lutym br. prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, tegoroczną lekturą podczas Narodowego Czytania będzie powieść Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnie”.

Organizatorem VII Narodowego Czytania w Rzeszowie jest Urząd Miasta Rzeszowa. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Czy to będzie oryginał, czy modyfikacja obecnie obowiązująca czytana publicznie? Jak oryginał to chętnie posłucham, jak modyfikacja to nie warto marnować energii. Nie warta energii i uwagi “interpretacja” czytających. Żeromskiego, tak jak Mickiewicza i Słowackiego się nie poprawia, to historyczne zbiory RP wszelkiej maści. Nie tylko tej, ale i przyszłych.

Comments are closed.