Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

1300 osób weźmie udział w 41. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która wyruszy w sobotę 4 sierpnia z placu Farnego. Pielgrzymi mają do pokonania 300 km w 10 dni.  

41. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę potrwa do 13  sierpnia. 1300 uczestników podzielonych będzie na 13 grup. W czasie pielgrzymki będzie im towarzyszyło około 40 księży. Pielgrzymi codziennie będą szli średnio około 30 km. Trasę pielgrzymów wytycza 10 miejscowości: Kamionka, Łączki Brzeskie, Małec, Nowy Korczyn, Chroberz, Wodzisław, Słupia, Lelów, Olsztyn i Jasna Góra.

W rzeszowskiej pielgrzymce będzie brał udział także biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski. Biskup ma już 71 lat, ale to nie jedyny uczestnik pielgrzymi w słusznym wieku. Co roku reprezentanci tej grupy wiekowej dość licznie biorą udział w pielgrzymce.

Co roku jest też sporo studentów i osób w średnim wieku. Najmłodsi uczestnicy pielgrzymki mają po 16 lat, bo to wynika z regulaminu pielgrzymki – młodsi iść nie mogą. – Żadna grupa wiekowa liczebnie się nie wyróżnia. W każdym wieku liczba uczestników jest dość podobna – zauważa ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii diecezji rzeszowskiej.

W Rzeszowie pielgrzymka rozpocznie się o godz. 6:30 mszą świętą na placu Farnym, następnie o godz. 8:30 będą po kolei wyruszać w trasę wszystkie grupy.

– W tym roku podczas pierwszej mszy pielgrzymkowej odbędzie się ślub. W tamtym roku mieliśmy dwa. Młodzi zazwyczaj później w ślubnych strojach idą aż do pierwszego przystanku i dopiero tam się przebierają w zwykłą odzież – mówi ks. Tomasz Nowak.

Tegoroczna pielgrzymka idzie pod hasłem “Odnów oblicze”. Jest to nawiązanie do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, który wówczas powiedział: “Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

– W roku setnego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy podziękować Panu Bogu za wolną Polskę i prosić Ducha Świętego, aby odnawiał oblicze naszej ziemi, naszych rodzin i naszych serc – podkreśla Jan Wątroba, biskup rzeszowski. 

Najwięcej pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę wyruszyło w 1991 roku. Było ich aż 5300. W 1997 roku liczba ta zmalała do 3200, by ostatecznie ustabilizować się na poziomie 1300 uczestników.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Ale ładna manipulacja niby że mało ludzi idzie 🙂 Ale jak jest 250 manifestantow pod sadami to piszą że są tłumy ludzi hehe

  2. Słabiutko zebrany materiał. Pielgrzymi pokonują trasę w 10 nie 11 dni. Młodsi niż 16-latkowie mogą iść ale tylko pod opieką dorosłej osoby z tej samej grupy i tzw dziesiątki.

Comments are closed.