Fot. Bartosz Frydrych/ Rzeszów News

„Przyjdź! Stań chociaż chwilę! Okaż swoje wsparcie!”- apelują Rebelianty Podkarpackie. W sobotę „Marsz Tysiąca Tóg”. Rzeszów również się do niego przyłącza.

„Marsz Tysiąca Tóg” odbędzie w sobotę, 11 stycznia, w Warszawie o godz. 15:00. Wezmą w nim udział m.in. prawnicy. Uczestnicy marszu będą protestować przeciwko ustawom o sądownictwie, które w ostatnim czasie są procedowane w Sejmie. Ta najbardziej krytykowana to tzw. ustawa dyscyplinująca sędziów, nazywana też „kagańcową”.

W warszawskiej manifestacji mają wziąć udział prawnicy z Polski i Europy. Hasłem „Marszu Tysiąca Tóg” jest „Prawo do niezawisłości. Prawo do Europy”. Marsz organizują stowarzyszenia sędziowskie: Iustitia, Themis, Pro-Familia. Włączają się do niego także stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia oraz inicjatywa „Wolne sądy”.

„Marsz Tysiąca Tóg” odbędzie się również w innych miastach w Polsce. Także w Rzeszowie, gdzie w organizację manifestacji włączyły się Rebelianty Podkarpackie. Marsz w Rzeszowie również odbędzie się o godz. 15:00 – przed Sądem Apelacyjnym przy al. Piłsudskiego. 

„W grudniu 2019 roku nastąpiło niespotykane jak dotąd natężenie działań rzeczników dyscyplinarnych, nasilała się kampania oszczerstw wobec sędziów, pojawiły się bezprecedensowe ataki ze strony reprezentantów władzy wykonawczej na Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego i Sędziów Sądu Najwyższego” – twierdzi Iustitia. 

Zdaniem prawników „ustawa kagańcowa” ograniczy swobodę wypowiedzi sędziów i będą oni surowo karani w sposób bardzo uznaniowy. „Sędziowie powinni pozostać niezawiśli i niezależni od władzy politycznej. Chcemy aby Polska pozostała częścią europejskiego systemy prawnego. Chcemy zatem przestrzegania prawa UE, w tym wyroków TSUE”. 

„Inaczej czeka nas marginalizacja, a w dłużej perspektywie – PolExit!” – alarmuje Iustitia. 

„Marsz Tysiąca Tóg” ma się odbywać w milczeniu. Nie będzie żadnych przemówień, ani wznoszenia haseł. – Celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec zamykania prawnikom ust, a także wyrażenie szacunku dla prawa krajowego i europejskiego – dodają organizatorzy. 

Prawnicy, którzy wezmą udział w marszu, proszeni są o zabranie tóg jako symbolu ich statusu oraz symboliczne zaklejenie ust. Pozostałe osoby proszone są o ubranie się w kolorze czarnym, w geście solidarności z prześladowanymi przez władzę polityczną sędziami. Można zabrać flagi Polski i Unii Europejskiej oraz latarki i wszelkie lampki. 

Zdjęcie: Rebelianty Podkarpackie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama