Jak się tworzy burzę? Jak się zbiera ślady na miejscu przestępstwa? – na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi podczas Dnia Odkrywców – 5. Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który odbędzie się w sobotę (7 czerwca) w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

W tegorocznej edycji Pikniku weźmie udział ponad 50 wystawców. Około 260 animatorów i edukatorów zaprezentuje eksponaty i pokazy z wielu dziedzin nauki i techniki. Piknik organizuje stowarzyszenie Explores i firma Polimedia. Będzie sie odbywał na terenach położonych obok wschodniej i południowej pierzei rzeszowskiego zamku. Stoiska oraz tereny ekspozycyjne rozmieszczone będą wzdłuż al. Lubomirskich i ul. Szopena, a także na placu AK, parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, fosie zamkowej oraz w pobliżu fontanny multimedialnej

Jak co roku wystawcy będą promować interaktywną edukację. Piknik będzie miał trzy strefy: nauki, techniki i cywilizacji. Zaprezentują się m.in. warszawskie Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Fizyki Jądrowej i Muzeum Inżynierii Miejskiej z Krakowa, Explora Park z Wałbrzycha oraz Koło Naukowe Automatyków i Robotyków „ROBO” Politechniki Rzeszowskiej.

W programie eksperymenty z fizyki, chemii, matematyki, gry i zabawy logiczne, astronomia i astronautyka, robotyka, prezentacje historyczne, archeologia i etnografia, lotnictwo i techniki lotnicze, kolekcja pamiątek kosmicznych, panorama miasta z pokładu aerostatu, fizyka jądrowa, energia atomowa, biotechnologia

Na imprezie zadebiutują warszawskie BioCentrum Edukacji Naukowej Biocen oraz Centrum Badań Ziemi i Planet Geoplanet. Będą też goście z zagranicy a dokładniej z Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie, występujący wspólnie z Uniwersytetem w Białymstoku, który także zadebiutuje na pikniku.

Ten, kto odwiedzi stoisko BioCentrum, będzie mógł zabrać do domu swoje DNA. Odbędą się warsztaty, których uczestniczy pobiorą komórki nabłonkowe z wnętrza własnego policzka. Potem przy użyciu odczynników chemicznych wyizolują z nich DNA. Kod będzie zawieszony w miniprobówce i będzie go można na pamiątkę zabrać ze sobą. W strefie nauki poznamy historię kognitywistyki, dziedziny nauki zajmująca się badaniem, obserwacją i analizą procesów poznawczych, działania zmysłów, mózgu i umysłu.

Pojawią się Koła Naukowe Geodetów i Szybowników z Politechniki Rzeszowskiej, oraz ekipa Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zadebiutuje także MUR, czyli Mały Uniwersytet Rzeszowski.

Do grona wystawców Dnia Odkrywców dołączył kolejny ośrodek edukacji interaktywnej a jest nim gdyńskie Centrum Nauki Experyment, które także objęło imprezę swoim patronatem. Na stoisku Experymentu będzie można zobaczyć anatomiczny model mózgu i wirtualną wystawę wynalazków Leonarda Da Vinci. Na smartfona lub tableta będzie również można ściągnąć aplikację z wirtualnymi wynalazkami geniusza renesansu. Wejdziecie w magiczny świat wirtualnych eksponatów. Dowiecie się, jak powstawały i działały wynalazki na przełomie XIV i XV wieku. Wynalazki da Vinci będzie można podziwiać po zeskanowaniu tzw. markerów, zawierających w sobie specjalny kod.

Na Pikniku zadebiutuje też Fundacja Pociąg do Gwiazd. Zaprezentuje „Kosmiczną wioskę”. W dużym namiocie będzie można zobaczyć nie tylko, jak wyglądał obiad podawany astronautom na stacji kosmicznej Skylab około roku 1970, ale też skosztować tego, co się je w kosmosie. Zobaczyć będzie też można pierwszego polskiego satelitę, łazika marsjańskiego i spróbować własnoręcznie wykonać rakietę.

Swoje stoisko zaprezentuje także Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Na stoisku w strefie techniki prezentowana będzie część wyposażenia nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego WSPiA. Wykładowcy oraz studenci pokażą, jak pobierane są odbitki palców, oraz w jaki sposób specjaliści zbierają ślady na miejscu przestępstwa. Każdy, kto podejdzie do stoiska WSPiA, będzie mógł otrzymać pamiątkową kartę daktyloskopijną.

W strefie cywilizacji wśród debiutantów znajdzie się Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Zaprezentuje tajniki ożywiania rysunków w animacjach. Będzie także prowadzić zbiórkę pamiątek z dawnych dobranocek: filmów, plakatów, kadrów z filmów, wydawnictw książkowych i prasowych, figurek, zabawek, różnych przedmiotów z wizerunkami bohaterów polskich i zagranicznych dobranocek.

W części cywilizacyjnej znajdą się też stoiska archeologiczne, pokazy rekonstrukcji historycznych i edukacyjne zabawy dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość uniesienia się z ziemi w umocowanym balonie.

W strefę techniki będzie można się zapoznać ze światem robotów, maszyn i ich możliwościami. Uczestnicy obejrzą eksponaty związane z techniką lotniczą, nowoczesnymi silnikami, samolotami i śmigłowcami. Nie zabraknie również pokazów i zabaw związanych z aerodynamiką i jej zastosowaniem w lotnictwie. Dzięki specjalnym goglom będzie można się dowiedziec, jak zmienia się widzenie po spożyciu alkoholu.

Na Pikniku będzie też Teatr Wysokich Napięć. Ci, którzy odwiedzą jego stoisko, dowiedzą się m.in., w jaki sposób tworzy się burza, a nawet sami będą mogli ją wywołać.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama