Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

Akcja BlokujemyOrlen.pl w najbliższą sobotę (11 czerwca) w całym kraju. Także w Rzeszowie. 

Akcja BlokujemyOrlen.pl jest protestem przeciwko wysokim cenom paliw na stacjach państwowego koncernu, a przede wszystkim przeciwko rekordowym marżom Orlenu.

„Orlen nadrabia w ten sposób stratę na kontraktach CO2. Niemiec za swą minimalną pensję kupi 588 litrów E95 lub 630 litrów ON. Polak za swoją minimalną pensję zakupi 310 litrów E95 lub 320 litrów ON. Nie ma żadnych technicznych przeszkód, aby cena benzyny spadła poniżej sześciu złotych” – uważają organizatorzy protestu. 

Od wielu dni ceny benzyny Pb95 przekroczyły już na wielu stacjach barierę 8 zł. Analitycy rynku paliwowego zgodnie mówią, że w kolejnych tygodniach należy się spodziewać kolejnych wzrostów cen. Pesymistyczne prognozy niektórych ekspertów mówią, że do końca roku za litr Pb95 trzeba będzie płacić aż 25 zł!

Orlen w pierwszym kwartale 2022 roku osiągnął zysk netto w wysokości 2,8 mld zł, o miliard złotych więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. – Nikt tak bardzo nie łupił polskiego kierowcy, jak Orlen – twierdzi Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej. Szef Orlenu, Daniel Obajtek, przekonuje, że „marża modelowa to nie zysk firmy”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Nikt wcześniej nie zrobił dla stabilności cen paliw tyle, co Orlen przez ostatnie 4 lata” – przekonuje Obajtek. Kierowców jednak nie przekonuje, którzy w najbliższą sobotę (11 czerwca) będą blokować stacje paliw koncernu w całej Polsce. Od godz. 16:00 do 18:00 będą tworzyć „sztuczne kolejki” do dystrybutorów i blokować sprzedaż paliw.

Akcja BlokujemyOrlen.pl będzie także w Rzeszowie. W naszym mieście będzie blokowana stacja Orlenu przy ulicy Warszawskiej 75a.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama