Fot. Materiały prasowe. Kadr z filmu "Mur"
Reklama

Rzeszowskie Kino za Rogiem Café zaprasza na premierowy pokaz filmu „Mur” Kasi Smutniak – w środę, 22 maja. Gościem pokazu będzie Anna Sikora z Fundacji Ocalenie. 

Kasia Smutniak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd światowego kina, polska aktorka mieszkająca we Włoszech, znana z takich produkcji jak „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” czy „Oni”. Bywa nazywana „młodszą siostrą Moniki Bellucci”. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Uznawana za jedną z najbardziej wszechstronnych aktorek włoskich. 

Tym razem gwiazda postanowiła spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery i podjęła ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

Debiutancki dokument „Mur” Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów.

Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia.

Motywem przewodnim filmu jest mur, który stanął na granicy polsko-białoruskiej i to on stał się powodem zestawienia dwóch perspektyw: współczesnej, a także historycznej z osobistą, rodzinną historią. Film jest też refleksją nad genezą zła i funkcjonowaniem murów we współczesnym świecie – zarówno tych namacalnych, jak np. mur cmentarza żydowskiego w Łodzi, jak i tych niewidocznych, przejawiających się w niechęci do drugiego człowieka. 

Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni.

Produkcję zobaczycie na trzech seansach tylko w Kinie za Rogiem Café w Rzeszowie przy ulicy Świętego Mikołaja 6.

Pierwszy pokaz zaplanowany jest w środę (22 maja) w ramach Filmowych Spotkań za Rogiem, czyli połączony z prelekcją i dyskusją, którego gościnią będzie Anna Sikora z Fundacji Ocalenie. Pokaz rozpocznie się o godz. 18:30. Kolejne dwa – 25 maja i 9 czerwca. Oba o godz. 18:00. Bilety w cenie 15 zł. Rezerwacje na: kzrcafe.pl/repertuar.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama