Zdjęcie: PKP PLK
Reklama

Dobiegają końca prace na linii kolejowej nr 106 między Boguchwałą a Czudcem. Pociągi będą mogły jeździć z prędkością 100 km/h. 

Jak przypomina Dorota Szalacha z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, od 22 czerwca pasażerowie mogą już bez przesiadek podróżować z Rzeszowa do Jasła i dalej w Bieszczady.

PLK kończą rewitalizację linii nr 106 Rzeszów – Jasło na odcinku Boguchwała – Czudec. Roboty obejmują modernizację torów, peronów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przejazdów kolejowo-drogowych i obiektów inżynieryjnych.

Dotychczas wykonane prace ułatwiły pasażerom letnie wyjazdy m.in. w Bieszczady. Mogą oni już korzystać z dodatkowego przystanku Zaborów Błonia, a także z przebudowywanych peronów w Wisłoczance, Babicy, Babicy Kolonia.

– Prace wykończeniowe na przystankach potrwają do końca lipca br. Dodatkowo trwają roboty na nowych przystankach osobowych w Markuszowej oraz w Jaśle Fabrycznym, z których podróżni będą mogli korzystać jeszcze w okresie wakacyjnym – twierdzi Dorota Szalacha. 

Wszystkie perony zostaną wyposażone w nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne. Będą też lepiej oświetlone i czytelnie oznakowane. Wsiadanie do pociągów ułatwią specjalne pochylnie. PLK obiecują, że z wszystkich modernizowanych i dodatkowych przystanków podróżni będą mogli w pełni korzystać jeszcze przed końcem wakacji.

Rewitalizacja linii nr 106 Rzeszów – Jasło na odcinku Boguchwała – Czudec skróci podróż o kilka minut a pociągi zwiększą prędkość z 60 do 100 km/h. Wymianie poddanych zostanie 12 km toru oraz remont lub przebudowa 29 obiektów inżynieryjnych, w tym trzech mostów i trzech wiaduktów w gminach: Boguchwała, Czudec, Strzyżów.

Przedstawiciele PKP PLK twierdzą, że zwiększy się również poziom bezpieczeństwa na 23 przejazdach kolejowo-drogowych. Na 12 spośród nich montowane są urządzenia samoczynnej sygnalizacji m.in. na drogach powiatowych w gminach: Boguchwała, Czudec, Wiśniowa, Frysztak i Jasło.

– Wymieniona nawierzchnia dróg ułatwi kierowcom przekraczanie torów. Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zwiększą też nowe urządzenia sterowania. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest do końca wakacji – dodaje Dorota Szalacha. 

Rewitalizacja odcinka Boguchwała – Czudec finansowana jest z podkarpackiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja kosztuje ponad 42 mln zł. 

Zdjęcie: PKP PLK

Opr. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

10 KOMENTARZE

  1. Jeszcze tylko w Rzeszowie na peronach ciągle lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku, niezła podróż w czasie jak ktoś z Krakowa czy Koziej Wólki wysiądzie z pociągu w Rzeszowie, saturatora tylko brakuje przy wyjściu, choć kto wie, może teraz w lecie postawili.

  2. Rewitalizacja linii nr 106 Rzeszów – Jasło na odcinku Boguchwała – Czudec skróci podróż o kilka minut a pociągi zwiększą prędkość z 60 do 100 km/h

    Szkoda tylko, że tych pociągów jeździ max 4 na dobę, zapatrując się, że połowa trasy Jasło – Rzeszów jest rozkopana..

  3. No swietnie, pociag to najlepszy srodek transportu dla dzieciakow, juz w nastepny weekend bede korzystal z twgo transportu ze swoimi pociechami. Ogladanie czesci wyprawy przez okno pociagu to super zajecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ