Zdjęcie:: Pixabay

Pięć filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara 2024 będzie można zobaczyć 5 marca w Wojewódzkim Dom Kultury w Rzeszowie. 

Pokazy rozpoczną się o godz. 18:30. Bilety (10 zł) będą dostępne w kasie WDK przed zaplanowaną projekcją.

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych.

Krótkie metraże pokazywane są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii w krótkiej formie. Oto najlepsze shorty sezonu, które warto zobaczyć na dużym, kinowym ekranie:

– „Później” – reż. Misan Harriman / Wielka Brytania / 2023 / 18’ – mocna i poruszająca historia Dayo (David Oyelowo; „Interstellar”, „Selma”), londyńczyka próbującego odzyskać siebie i na nowo odnaleźć się w społeczeństwie po tym, jak był świadkiem brutalnego incydentu w centrum miasta.

– „Niezłomny” – reż. Vincent René-Lortie / Kanada / 2022 / 30’ – inspirowany prawdziwymi zdarzeniami, film opowiada o ostatnich 48 godzinach życia Marca-Antoine’a Berniera, 14-letniego chłopca desperacko pragnącego odzyskać wolność.

– „Kawaler fortuny” – reż. Lasse Lyskjær Noer / Dania / 2022 / 25’ – strata bliskiej osoby, smutek, ryzyko żółtaczki i trumna – splot nieszczęśliwych okoliczności, które sprawiają, że Karl zaczyna mieć dość wszystkiego.

– „Czerwony, biały, niebieski” – reż. Nazrin Choudhury / USA / 2023 / 23’ – Rachel (Brittany Snow; „Pitch Perfect”, „X”) jest samotną matką i żyje od wypłaty do wypłaty. Niespodziewana ciąża komplikuje jej i tak już wystarczająco trudną sytuację. Los rzuca jej pod nogi kolejne kłody i kiedy Rachel zastanawia się nad ciągiem zdarzeń, które doprowadziły ją do tej podróży, odkrywa druzgocącą prawdę, która zmieni jej życie na zawsze.

– Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara – reż. Wes Anderson / USA / 2023 / 37’ – kolejna perełka filmowa od Wesa Andersona. Tym razem reżyser bierze na warsztat opowiadanie Roalda Dahla o bogatym mężczyźnie imieniem Henry Sugar, który odkrywa istnienie guru potrafiącego widzieć z zamkniętymi oczami. Milioner postanawia opanować tę umiejętność i wykorzystać ją w grach hazardowych. Na ekranie, jak zwykle u Andersona, plejada gwiazd: Benedict Cumberbatch (w tytułowej roli), Ralph Fiennes, Ben Kingsley czy Dev Patel.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama