Zdjęcie: Youtube.com / Podkarpackie Film

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Podkarpacka Komisja Filmowa zapraszają na premierę filmu „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…”, która odbędzie się 30 stycznia w WDK. Od piątku dostępne są bezpłatne zaproszenia.

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w Pustkowie na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager.

Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).

Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

Film „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…”, wyreżyserowany przez Paulinę Ibek, zrealizowano przy wsparciu finansowym Podkarpackiej Kroniki Filmowej.

Premiera filmu odbędzie się 30 stycznia (czwartek) o godz. 17:30 w WDK w Rzeszowie (ul. S. Okrzei 7). Wstęp na projekcję za okazaniem bezpłatnej wejściówki, które czekały na was w portierni WDK. Wejściówki można odbierać od piątku, 17 stycznia br. Po premierze będzie możliwość rozmowy z reżyserką, a także gośćmi.

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama