Zdjęcie: Pixabay

W nocy z soboty na niedzielę (28/29 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W miejskiej komunikacji dotknie ona dwóch nocnych linii. 

Z soboty na niedzielę w 70 krajach na świecie, w tym w Polsce, zegary zostaną przestawione z godziny 3:00 na 2:00. 

W związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy, autobus linii nocnej N1 przyjedzie na przystanek Piłsudskiego U. Wojewódzki 03 o godz. 2:55 czasu letniego. Odjazd z przystanku Pl. Wolności 04 nastąpi o 2:00 czasu zimowego w kierunku ulicy Łukasiewicza.

W przypadku linii N2, autobus MPK przyjedzie na przystanek Pl. Wolności 01 o godz. 2:57 czasu letniego (koniec kursu). Odjazd z przystanku Pl. Wolności 04 nastąpi o godz. 2:00 czasu zimowego w kierunku ulicy Bł. Karoliny.

Zimowy czas będzie obowiązywał do 31 marca 2024 roku. Od kilku lat w Unii Europejskiej trwa dyskusja, by kraje członkowskie zrezygnowały ze zmiany czasu i trzymały się jednego – letniego lub zimowego. 

Problem w tym, że decyzja Parlamentu Europejskiego z 2019 roku nie została dotychczas zatwierdzona przez Radę UE, a to warunek konieczny, by unijne kraje u siebie wprowadziły stosowne zmiany. Projekt utkwił w europejskiej „zamrażarce”. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zgodnie z aktualnym rozporządzenia prezesa Rady Ministrów, w Polsce czas letni i zimowy ma być stosowany do 2026 roku.

Podział na czas zimowy i letni obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, wyjątkiem są Islandia i Białoruś. W Polsce nieprzerwanie od 1977 roku, po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym.

Zmianę czasu po raz pierwszy w Europie wprowadzili Niemcy podczas I wojny światowej – 30 kwietnia 1916 r. przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października o godzinę do tyłu. Niemcy chcieli w ten sposób zaoszczędzić prąd na produkcji zbrojeniowej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama