Fot. Materiały Teatru Przedmieście
Reklama

Tęsknicie w przerwie między sezonami za teatralną sceną? Jeśli tak, to rzeszowski Teatr Przedmieście ma dla was ukojenie w postaci trzech wakacyjnych spektakli: “Circus paradise”, “Teatr cudów” i “Scenariusz”. Wybierzecie się?

Lato nie kojarzy nam się raczej z teatrem, bo to czas, kiedy mamy przerwę w sezonie. W Teatrze Przedmieście jest inaczej – tam żyje się sztuką cały rok. Dowód? Wakacyjna propozycja, na którą składają się trzy spektakle.

Pierwszą z nich zobaczymy już w najbliższą sobotę  (28 lipca) o godz. 20:00. Będzie to spektakl “Circus paradise” w reżyserii Anety Adamskiej. Rzecz o tyle ciekawa, iż aktorzy “Przedmieścia” tym razem wychodzą do publiczności.

“Przekształcamy nasz teatr w budę jarmarczną, a sami stajemy się trupą wędrownych komediantów, którzy bawią i wzruszają prostymi, a czasem absurdalnymi opowieściami o życiu” – pisze Aneta Adamska.

“Circus Paradise” wg “Parad” Jana Potockiego i “Dekameronu” Giovanniego Boccaccia to szalone i wesołe widowisko pełne energii i niecodziennych sytuacji, gdzie przedstawione są dwie parady Hrabiego Potockiego ku uciesze gawiedzi, a także dwie opowieści z rubasznych i pełnych wigoru nowel Boccaccia.

Zawiłe gry miłosne, liczne żarty sceniczne, gra słów i frywolny humor commedii dell’arte ukazują nam prawdę o nas samych, o naszych słabościach i pragnieniach. Spektakl jest barwny i groteskowy, czasem oniryczny, czasem przewrotny, przedstawia niewątpliwie zabawne historie ludzkich namiętności.

Drugą wakacyjną propozycją Teatru Przedmieście, również w reżyserii Adamskiej, jest “Teatr cudów”, który będzie można zobaczyć 4 sierpnia o godz. 20:00.

Do pewnego miasteczka przybywa wędrowna trupa komediantów, którzy przed miejscowymi notablami przedstawiają niesamowite dziwy i wyczarowują niestworzone rzeczy. Ale uwaga… nikt ich nie zobaczy, jeśli „nie pochodzi z prawego łoża i nie jest czystej krwi chrześcijaninem”!

Mistrz Cervantes napisał satyrę na ówczesny hiszpański rasizm, przypominającą w zamyśle „Nagiego króla”: komedianci wmawiają widzom, że przedstawiane przez nich „cuda” mogą zobaczyć jedynie ci, którzy nie mają żadnej domieszki „obcej” krwi, jak u Andersena rzekome szaty cesarza mogli dostrzec jedynie ludzie „mądrzy”.

“Mimo, że minęło już ponad 400 lat od napisania tekstu jest on aktualny do dziś i do dziś budzi śmiech” – zapewnia Aneta Adamska.

Fot. Materiały Teatru Przedmieście

Ostatnią propozycją od Teatru Przedmieście na wakacje jest “Scenariusz” także reżyserowany przez Adamską, który będziemy mogli zobaczyć 18 sierpnia o godz. 20:00.

„Scenariusz” autorstwa zakopiańskiego artysty-plastyka, dramaturga Piotra Biesa to słodko-gorzka opowieść o odwiecznej grze, jaka rozgrywa się pomiędzy dobrem a złem. Po wielkiej zagładzie ludzkości dwie zagadkowe „postaci” spotykają się, aby na nowo zbudować swój świat, napisać nowy scenariusz. Na różne sposoby rozważają alternatywną wersję Stworzenia, snując domysły, co by było, gdyby to nie Ewa, a Adam zerwał rajskie jabłko.

Inteligentne i dowcipne dialogi przenikają się z zaskakująco trafnymi refleksjami na temat niezgłębionej natury człowieka. Sztuka stawia niewygodne pytania, burzy spokój powodując zamęt w naszym uporządkowanym świecie. Z pozoru niewinna miniatura sceniczna staje się na naszych oczach współczesnym moralitetem, ale może też być opowieścią o walce toczącej się w nas samych.

“Publiczność zostaje niejako zaproszona na scenę, aby uczestniczyć w przewrotnym pojedynku, jaki toczy się w teatralnej przestrzeni. Widz staje się uczestnikiem gry, przy czym nie ma pojęcia, w którym kierunku się ona potoczy. Szybko jednak okazuje się, że dowcipny, inteligentny dialog, zmusza nas do szukania odpowiedzi w nas samych” – pisze o sztuce Aneta Adamska.

Bilety w cenie 30/20 zł można zarezerwować pod numerem: 667 714 730.

Fot. Materiały Teatru Przedmieście

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: