Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

Tylko o 4 złote więcej zapłacą za miesięczny bilet ci, którzy zdecydują się na jazdę pociągami Przewozów Regionalnych i autobusami MPK w Rzeszowie. Na początek wspólny bilet będzie obowiązywał na trzech trasach.

Zintegrowany bilet autobusowo-kolejowy miał zostać wprowadzony jeszcze w marcu ub. r. Okazało się to jednak nie takie proste, ponieważ gmina Boguchwała, skąd do Rzeszowa przyjeżdża najwięcej osób, nie chciała podpisać porozumienia, a wchodzenie w układ tylko z gminami Krasne i Świlcza dla Zarządu Transportu Miejskiego było słabym biznesem.

Niemniej jednak,  Boguchwała, która szczyci się MKS-ami, w końcu przystąpiła do porozumienia, dzięki czemu wprowadzenie wspólnego nareszcie stanie się faktem. Potwierdza to podpisane  w poniedziałek (12 czerwca) porozumienie między samorządem podkarpackim, który odpowiada za kolej, a samorządem miejskim, który zarządza miejskim transportem publicznym.

– Głównym celem podpisania porozumienia jest zachowanie odpowiedniej czystości powietrza, aby ludzie w większym stopniu korzystali z komunikacji miejskiej i kolei. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma spowodować, by w Rzeszowie było mniej samochodów – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Nie liczą się koszty, ale stan zdrowia naszych mieszkańców. Cel jest jeden  – postęp, postęp, postęp – dodaje.

Wspólny bilet autobusowo-kolejowy będzie wdrażany w dwóch etapach. W pierwszej kolejności od 1 lipca br. pasażerowie będą mogli korzystać z zintegrowanego biletu sieciowego, który będzie kosztował 92 zł (normalny, aktualna cena „sieciówki” to 88 zł).

Do biletu zintegrowanego pasażer dopłaci tylko 4 zł i  będzie jeździł w tej cenie po całym Rzeszowie jak również pociągiem np. z Trzciany do Rzeszowa. Do studenckiej „sieciówki” (obecna cena to 44 zł) trzeba będzie dopłacić tylko 2 zł.

Wspólny bilet będzie obowiązywał na trasach Rzeszów Gł. – Babica Kolonia (w Boguchwale), Rzeszów Gł. – Trzciana (w Świlczy), Rzeszów Gł. – Strażów (w Krasnem).

Bilet będzie zapisywany na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej, którą dotychczas wyrobił ponad 50 tys. osób. Wspólny bilet będzie można kupić w sześciu Punktach Obsługi Podróżnych ZTM w Rzeszowie przy ulicach: Lisa-Kuli, Grottgera, Targowej, Trembeckiego oraz w galeriach „Nowy Świat” i „Plaza”.

Po upływie około pół roku zostanie wdrażany kolejny etap, gdzie z zintegrowanego biletu będą mogli korzystać mieszkańcy Czudca, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego i Głogowa Małopolskiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wprowadzeniem takiego typu rozwiązania są również zainteresowane dwa kolejne podkarpackie miasta: Dębica i Strzyżów. Wspólny bilet dotyczy połączeń, które obsługuje kolejowa spółka Przewozy Regionalne.

– Cieszy nas to, że zintegrowany bilet zostanie wprowadzony już na wakacjach – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

– Wspólny bilet ma poprawić komfort podróżowania – skróci czas podróży oraz spowoduje, że będzie ona sprawniejsza. Podczas wdrażania pierwszego etapu będziemy się uważnie przyglądać, jak to wszystko funkcjonuje – zapowiada Ortyl.

W planach jest również, aby od jesieni został wprowadzony bilet czasowy w postaci tzw. biletu weekendowego z myślą o turystach.

W dalszej perspektywie ze wspólnego biletu będzie można korzystać również przy pomocy elektronicznej portmonetki działającej na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej. Pociągi Przewozów Regionalnych muszą być wyposażone w urządzenia do weryfikacji e-biletów.

W planach jest sukcesywne uzupełnianie pociągów w kasowniki i biletomaty oraz zakup nowych pojazdów kolejowych wyposażonych w Inteligentny System Transportowy.
Urzędnicy przewidują, że w pierwszym etapie z zintegrowanego biletu skorzysta około 9 tysięcy pasażerów.

– Z koleją będziemy rozliczać się ryczałtem. Na jej rzecz wpłacać będziemy 13 tys. zł. Do kasy miasta wpłynie jedynie 2 tys. zł za obsługę – mówi  Anna Kowalska, dyrektor ZTM. – Jeden bilet na pociąg i komunikacje miejską to prezent miasta dla mieszkańców – dodaje.

Po wprowadzeniu zintegrowanego biletu rozkład jazdy autobusów MPK zostanie zsynchronizowany z kolejowym najwcześniej we wrześniu, bo wakacyjny rozkład został zaplanowany wcześniej.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama