Zdjęcie: Materiały prasowe

Szukacie planów na sobotni wieczór? Warto się wybrać na film „Trzy kolory. Biały” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Projekcja w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie.

To już drugi film cyklu „Wakacyjne Kino Plenerowe” zainicjowanego przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart. Tydzień temu pod „gołym niebem” na leżakach można było zobaczyć „Zimną Wojnę” Pawła Pawlikowskiego.

Dzisiaj, 27 lipca, o godz. 21:00 w ogrodach bernardyńskich „Trzy kolory. Biały” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. „Trzy kolory” to wieńcząca twórczość Kieślowskiego (reżyser zmarł w 1996 roku) trylogia – filmowa refleksja na temat tradycji i wartości europejskich.

Pierwsza część „Niebieski dotyczyła wolności. Druga to „Biały” była historią o równości; trzecia – „Czerwony” – o braterstwie. W ogrodach bernardyńskich obejrzycie środkową część trylogii, odwołującej się do haseł rewolucji francuskiej. Krzysztof Kieślowski za film otrzymał „Srebrnego Niedźwiedzia” na festiwalu w Berlinie.

Główny bohater Karol (Zbigniew Zamachowski) to młody polski fryzjer, w Paryżu prowadzi salon fryzjerski, jest ożeniony z piękną Francuzką Dominique (Julie Delpy). On nie może jej przez pół roku zaspokoić. Dominique rozwodzi się z mężem, zabiera mu cały majątek.

Karol – upokorzony, pozbawiony środków do życia – próbuje zarobić na bilet powrotny do domu, grając w podziemiach metra na grzebieniu. Poznaje innego Polska – Mikołaja (Janusz Gajos), rozczarowanego życiem intelektualistę. Mikołaj pomaga Karolowi wrócić do kraju, wchodzi w świat podejrzanych interesów. Wkrótce spróbuje się też zemścić na byłej żonie. 

Karola czeka ciężka walka o godne miejsce w społeczeństwie. Zaskakujący film Kieślowskiego czerpie inspirację z różnych gatunków filmowych: od klasycznego melodramatu po komedie z Charlie Chaplinem. Poddając w wątpliwość realizację idei równości, film przedstawia polską rzeczywistość okresu transformacji.

Na ekranie zobaczycie jeszcze Jerzego Stuhra, Cezarego Harasimowicza, Aleksandra Bardiniego, Grzegorza Warchoła i Jerzego Nowaka. Wstęp na „Trzy kolory. Biały” jest bezpłatny.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama