Zdjęcie: One Billion Rising

„One Billion Rising Revolution” to akcja w formie tańca przeciwko wszelkim przejawom przemocy wobec kobiet organizowana od 2013 roku na całym świecie. We wtorek (14 lutego) na rzeszowskim Rynku odbędzie jej rzeszowska odsłona.

Tegoroczna edycja „One Billion Rising Revolution”, czyli największy na świecie antyprzemocowy performance, odbywa się pod hasłem „Nazywam się Miliard”. W ten sposób jego uczestnicy chcą okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, ponieważ w tańcu rządzi się swoim ciałem, a robiąc to wspólnie wyzwala się również energię.

W Rzeszowie flash mob odbędzie się we wtorek (14 lutego) około godz. 16:15 przy studni na Rynku. Od 15:30 mieszkanki i mieszkańcy Rzeszowa będą mogli już gromadzić się w wyznaczonym miejscu, by być też na oficjalnym otwarciu akcji, która rozpocznie się o 16:00.

W programie „One Billion Rising Revolution” znajdują się również bezpłatne porady prawne udzielane w rzeszowskim punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej przy ul. Rynek 7 od godz. 8:00 do 12:00 oraz od 14:00 do 18:00 (dla osób zgodnie z ustawą kwalifikujących się do uzyskania takiego wsparcia).

Dodatkowo będzie można również skorzystać z darmowego badania wzroku na stanowisku Salonu Optycznego  Dr Marchewka w Trasie Podziemnej od 15:15 do 17:00 oraz w tych samych godzinach porad fizjoterapeutycznych udzielanych przez Rudek Gabinety Rehabilitacji w Rzeszowie (Trasa Podziemna).

Do udziału w „One Billion Rising Revolution” w Rzeszowie zachęca m.in. Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka europosłanka Platformy Obywatelskiej.

– Każdego dnia, w domu, w szkole, w środkach transportu, w pracy kobiety padają ofiarą molestowania seksualnego oraz przemocy.  Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55 proc. kobiet powyżej 15. roku życia – od fizycznych, przez werbalne, po molestowanie w internecie, gdzie najłatwiej pozostać anonimowym i bezkarnym – mówi Elżbieta Łukacijewska.

Podkarpacka europosłanka PO zdaje sobie sprawę z tego, że samym mówieniem, czy tańczeniem niewiele można zmienić. – Zmiana nastąpi, gdy nie będzie naszej społecznej zgody na przemocy, gdy sami będziemy reagować na przemocy w naszym najbliższym otoczeniu – dodaje Łukacijewska.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rzeszowską odsłonę akcji poparł także kabaret OT.TO.

Akcja „One Billion Rising Revolution” po raz pierwszy na świecie odbyła się 14 lutego 2013 r. Kobiety wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając  takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych.

Każdy kraj, czy  miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze.

W Polsce akcję przeprowadzono po raz pierwszy w 2015 roku, dołączyło do niej 17 polskich miejscowości, a w 2016 roku tańczyło i protestowało niemal 60. W 2015 r. w naszym kraju powstała Antyprzemocowa Sieć Kobiet, zrzeszająca organizacje z całej Polski specjalizujące się lokalnie w działaniach przeciwprzemocowych. Rzeszowska Fundacja Prawnikon od dwóch lat zrzeszona jest w tej sieci, pomagając ofiarom przemocy.

(jg)

https://www.youtube.com/watch?v=hyllAl1VyIU&feature=youtu.be

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama