Zdjęcie: Pixabay

Samorząd województwa podkarpackiego uruchomił już 20 mln zł na najpilniejsze zakupy dla szpitali w naszym regionie do walki z epidemią koronawirusa. 

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi zapowiedziami, że samorząd przeznaczy ok. 330 mln zł na zwalczenie skutków COVID-19, we wtorek Urząd Marszałkowski w Rzeszowie poinformował o uruchomieniu unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Cała kwota jest podzielona na trzy części. Największą przewidziano dla przedsiębiorców – oni otrzymają niskooprocentowane pożyczki, do podziału będzie 220 mln zł. Druga część (60 mln zł) to dopłaty do pensji pracowników firm, które na kryzysie najbardziej cierpią.

W trzeciej części są najpilniejsze zakupy dla szpitali w naszym regionie. W tej puli jest 50 mln zł. I to właśnie ona została teraz uruchomiona i to z tych 50 mln zł wspomniane 20 mln zł już teraz będzie wydane – w pierwszej kolejności na maseczki, gogle, jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji, kombinezony dla personelu medycznego. 

– To jest podstawa dla osób walczących na pierwszej linii frontu – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

Samorząd wojewódzki zamawia także sprzęt do ratowania osób zarażonych koronawirusem – to przede wszystkim respiratory. W najbliższych dniach 20 takich urządzeń trafi do szpitala zakaźnego w Łańcucie, który jest dedykowany w naszym regionie dla osób chorujących na COVID-19. 

W trakcie jest też zakup urządzenia do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa dla sanepidu. Sprzęt ma pomóc zwiększyć ilość wykonywanych badań. Sanepid otrzyma także 7 samochodów do przewozu próbek. Każda z 5 stacji pogotowia w województwie dostanie po 3 ambulanse (w sumie 15) do przewozu pacjentów i pobierania wymazów.

Jak twierdzi Urząd Marszałkowski, uruchamiane jest także dodatkowe, czwarte specjalistyczne urządzenie, wykorzystywane w ostrej niewydolności oddechowej. – Chcemy dobrze wykorzystać te pieniądze i przede wszystkim szybko dokonać zakupów, bo czas jest w tym przypadku niezwykle cenny – zaznacza marszałek Ortyl.

Zakupy dla podkarpackich szpitali konsultowane są z wojewodą podkarpackim oraz  wojewódzkim inspektorem sanitarnym. Władysław Ortyl twierdzi, że działania samorządu  „odpowiadają na najpilniejsze potrzeby”. Samorząd ma już listę potrzeb szpitali i instytucji, które walczą z koronawirusem. – Wiemy, co i gdzie jest potrzebne – zapewnia marszałek. 

W pierwszej kolejności będzie doposażony szpital w Łańcucie, ale także 6 oddziałów zakaźnych innych podkarpackich szpitali. Decyzje o zakupie kolejnych sprzętów mają być podjęte w najbliższych dniach. 

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama