Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych, został nowym wykładowcą WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Poprowadzi on cykl pilotażowych wykładów otwartych z obszaru tzw. „War Studies”.

W wykładach Bartłomieja Sienkiewicz uczestniczyć będą studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych w WSPiA. Cykl spotkań z byłym ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem ds. służb specjalnych w rządzie PO-PSL (lata 2013-2014) podzielony będzie na wykłady i warsztaty. Studenci będą zdobywać praktyczną wiedzę z zakresu „War Studies”. 

„War Studies” w semestrze zimowym dotyczyć będzie m.in. problemów teorii wojny i refleksji nad współczesnymi jej wymiarami. Dyskusja będzie opierała się o metodę tzw. case-study. Wśród wielu tematów poddanych analizie znajdą się m.in. współczesny konflikt w Libii, na Ukrainie czy w Syrii, jak również przykłady historycznych konfliktów zbrojnych jak np. Wojna Trzydziestoletnia w kontekście jej następstw historycznych. 

Oprócz udziału w wykładach i warsztatach (na razie zdalnych) studenci będą otrzymywać dodatkowe materiały. Bartłomiej Sienkiewicz zaproponował także przygotowywanie dodatkowych podcastów – rozmów i wywiadów z ciekawymi osobami zaproszonymi do studia.

– Zaproszenia otrzymają wysocy rangą wojskowi, specjaliści od teorii wojennych, którzy odniosą się do treści wykładów Bartłomieja Sienkiewicza oraz bieżącej rzeczywistości wojennej na świecie – zapowiada Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA. 

„War Studies” jest skierowany do studentów I roku studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne”. Niemniej jednak, dla zainteresowanych studentów część wykładowa będzie otwarta dla studentów studiów stacjonarnych wyższych lat na kierunku prawo i na II roku „bezpieczeństwa wewnętrznego” II stopnia. 

Bartłomiej Sienkiewicz to polski historyk, publicysta i polityk, w latach 1990–2002 był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, jest współtwórcą Ośrodka Studiów Wschodnich zajmującego się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz Kaukazie, w Turcji i Azji Centralnej.

Bartłomiej Sienkiewicz obecnie jest posłem Koalicji Obywatelskiej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama