W Rzeszowie i na Podkarpaciu kolejna próba uruchomienia systemów alarmowych na Podkarpaciu. We wtorek (12 maja) zawyją syreny.
To już druga w ostatnich tygodniach próba uruchomienia systemów alarmowych na Podkarpaciu. Wcześniej syreny włączono 14 kwietnia. Wtorkowe uruchomienie systemów alarmowych odbędzie się w ramach systemu powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu z powietrza,
Trening będzie elementem ogólnokrajowego ćwiczenia „Renegade – Kaper 15/i”, organizowanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
W trakcie próby, pomiędzy godz. 9:00 a godz. 15:00, zostaną wyemitowane dwa sygnały alarmowe:
– akustyczny sygnał alarmowy: „ogłoszenie alarmu” – modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut
– akustyczny sygnał alarmowy: „odwołanie alarmu” – ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut.
– Trening ma na celu weryfikację skuteczności funkcjonowania systemu wymiany informacji o zagrożeniach w warunkach rzeczywistej sytuacji kryzysowej dotyczącej zagrożeń powietrznych – informuje Małgorzata Oczoś-Błądzińska, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.
redakcja@rzeszow-news.pl







![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)


![Miłość, która ratuje świat. Wesołego Alleluja – mówi europoseł Bogdan Rzońca na Wielkanoc 2026 [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/Zyczenia-video-Bogdan-Rzonca-Wielkanoc-2026-218x150.jpg)







![Budowa S19 na Podkarpaciu zagrożona? Wykonawca zerwał kontrakt, GDDKiA zapowiada kroki prawne [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/s19-domaradz-iskrzynia-krosno-gddkia-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)













![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)













