Reklama

W najbliższy wtorek (14 lipca) na rzeszowskim Rynku zaparkuje słuchobus. Mieszkańcy za darmo będą mogli zbadać swój słuch.

Rzeszów jest kolejnym przystankiem Narodowego Badania Słuchu. To prowadzona od czterech lat, największa w Polsce kampania społeczną dotycząca profilaktyki chorób słuchu. Dotychczas organizatorzy sprawdzili, jak słyszy 40 tysięcy Polek i Polaków.

W Rzeszowie słuchobus stanie we wtorek (14 lipca). Bezpłatne badania słuchu będzie można zrobić od godz. 10:00 do 16:00. Na miejscu każdy dostanie konkretne informacje o stanie słuchu i instrukcje, co należy robić, aby o niego dbać.

Badanie słuchu będzie dwuetapowe. Składa się z testu ecola i badania audiometrycznego. Test ecola to bardzo krótki, przesiewowy test, w trakcie którego każdemu „podawany” jest przez słuchawki dźwięki o natężeniu 30dB w czterech częstotliwościach (500, 1000, 2000, 4000Hz) na przemian do prawego i lewego ucha.

Ci pacjenci, którzy nie usłyszą wszystkich sygnałów, kierowani są od razu na dokładniejsze badanie audiometryczne, wykonywane na miejscu, w słuchobusie.

Badanie audiometryczne określa próg słyszenia, na podstawie którego można określić stopień niedosłuchu. Pacjenci mają założone słuchawki, a w ręce przycisk, którym sygnalizują moment pojawienia się dźwięku.

Test rozpoczyna się od sprawdzania ucha „lepszego”, do którego nadawany jest sygnał o określonym natężeniu i częstotliwości. Testujący stopniowo zwiększa natężenie dźwięku, aż do momentu, gdy dziecko usłyszy go i naciśnie przycisk.

Badanie wykonywane jest w 4 częstotliwościach (500, 1000, 2000 i 4000Hz). Każda osoba otrzyma wynik badania, który na miejscu będzie objaśniony przez naszych protetyków.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama