Zdjęcie: materiały prasowe

We wtorek (13 lutego) w DKF Zorza „Strefa interesów”. Przed seansem prelekcję wygłosi Mateusz Marcin Mróz, redaktor portalu internetowego Pełna sala.

Grand Prix Cannes, 5 nominacji do Oscarów i 9 nominacji do nagród BAFTA. „Strefa interesów” – to film o Zagładzie, jakiego jeszcze nie było.

„Strefa interesów” to wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa. W rolach głównych występują: Sandra Hüller (Hewdig Höss) i Christian Friedel (Rudolf Höss). „Strefa interesów” to nowy film Brytyjczyka Jonathana Glazera, reżysera „Sexy Beast” i „Under the Skin”, a także twórcy teledysków Radiohead i Massive Attack.

Rudolf wraz z żoną Hedwig oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Po premierze na tegorocznym festiwalu w Cannes krytycy i jurorzy nie kryli pełnych uznania opinii, czego dowodem jest nagroda FIPRESCI. Media okrzyknęły „Strefę interesów” mrożącym krew w żyłach, głębokim, medytacyjnym i wciągającym filmem (Variety), który będzie prześladować widzów jeszcze długo po seansie (Deadline), przerażającym i niezwykle potrzebnym we współczesnych czasach (Vanity Fair), zatrważającym spojrzeniem na banalność zła (Indiewire). Po odebraniu przez Jonathana Glazera Grand Prix z rąk Quentina Tarantino długo nie milkły owacje.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Strefa interesów” jest współfinansowana przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za zdjęcia do filmu, które w całości realizowane były w Polsce – odpowiada dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal.

Wśród polskich twórców obrazu są także: Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakteryzacja), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Bereźnicka (kierowniczka produkcji, Extreme Emotions), Bartek Raiński (koproducent) i Stanisław Cuske (operator). Obraz do polskich kin wprowadzi Gutek Film.

„Strefę interesów” będziecie mogli zobaczyć we wtorek (13 lutego) w rzeszowskim kinie Zorza. Seans rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 14 zł. 

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama