Zdjęcie: Fundacja "Niepodległości"

Piknik wojskowy będzie jedną z atrakcji święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi będą świętować we wtorek (26 lipca) w Rzeszowie.

26 lipca, decyzją ministra obrony narodowej, ustanowiono jako oficjalne święto żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To dzień upamiętniający rozpoczęcie „Akcji Burza” na Podkarpaciu. W tym roku uroczystościom w Rzeszowie towarzyszyć będzie również piknik wojskowy i wiele innych atrakcji dla dzieci i rodzin z Podkarpacia.

Uroczystości odbędą się 26 lipca o godz. 10:00 i rozpoczną się uroczystym Apelem przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Podczas świętowania wręczone zostaną wyróżnienia dla podkarpackich terytorialsów. 

Po oficjalnych uroczystościach przed PUW odbędzie się piknik wojskowy. Wśród atrakcji m.in. pokaz dynamiczny z użyciem środków pozoracji pola walki oraz pokaz sprzętu policji, straży pożarnej a także pokaz najnowszego uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych RP. Swój sprzęt historyczny zaprezentuje też Fundacja „Niepodległość” z Lublina.

Na zaproszenie dowództwa podkarpackich terytorialsów w oprawie wydarzenia wezmą udział historyczne pojazdy wojskowe, na których w latach II wojny światowej walczyli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Robert Michalak, dyrektor Muzeum Polskich Sił Zbrojnych, prowadzonego przez Fundację Niepodległości w Lublinie, cieszy się, że wojska OT dbają o budowanie pamięci historycznej wśród swoich żołnierzy i uczestników wojskowych uroczystości. 

– Jednak do Rzeszowa zawozimy historyczne pojazdy wojskowe po raz pierwszy. Uczestnicy rzeszowskich uroczystości będą mieli okazję zobaczyć słynnego „Jeepa” w barwach 5. Kresowej Dywizji Piechoty, która walczyła pod Monte Cassino – mówi Robert Michalak. 

Fundacja zaprezentuje też pancerny wóz zwiadu „Dingo” z dowództwa 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa – na jego burcie widnieje symboliczne imię nadane pojazdowi przez polskich żołnierzy we Włoszech: „NADZIEJA”.

W Rzeszowie będzie też można zobaczyć sprzęt bojowy 1. Dywizji Pancernej, która walczyła pod dowództwem gen. Stanisława Maczka – od Normandii, przez Belgię i Holandię, aż po zajęcie bazy niemieckiej Kriegsmarine w Wilhelmshaven.

W barwach tej słynnej jednostki fundacja zaprezentuje „Half-Track’a”: półgąsienicowy transporter opancerzony – z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kalibru 12.7 mm. Obok niego cięższa broń przeciwlotnicza – armata Bofors, kalibru 40 mm. Zabytkowe pojazdy będzie można oglądać od godz. 10:00 do 18:00. 

We wtorek 26 lipca 2022 przypada święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. To dzień upamiętniający rozpoczęcie „Akcji Burza” na Podkarpaciu. Z tej okazji w Rzeszowie, na placu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, odbędą się uroczystości wojskowe połączone z piknikiem patriotycznym.

W ogrodach bernardyńskich zaplanowano liczne zabawy dla najmłodszych, gdzie będą na nich czekać dmuchańce, malowanie twarzy oraz gry. Niezapomniane chwile będzie można uwiecznić robiąc pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. – Chętni będą mogli skosztować żołnierskiej grochówki – zachęca podpor. Magdalena Mac, rzecznik 3. PBOT. 

Terytorialsi także zaprezentują punkt promocyjny, w którym będzie można zobaczyć ich najnowsze wyposażenie oraz porozmawiać o tradycjach, zadaniach i prowadzonym szkoleniu w pododdziałach brygady. W towarzystwie „wspaniałej dwunastki” na zainteresowanych służbą w szeregach brygady czekać będą rekruterzy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama