Zdjęcie: materiały PGE Obrót

Pracownicy rzeszowskiej spółki PGE Obrót mają dość. We wtorek (26 października) przez kilka godzin będą protestować przed siedzibą firmy.

Protest organizowany przez zakładową „Solidarność” rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa trzy godziny – do 15:00. Ale już wiadomo, że dojazd do siedziby PGE Obrót przy ulicy 8 Marca w Rzeszowie, gdzie odbędzie się pikieta, od rana będzie utrudniony. 

Bez premii i nagród?

Protest pracowników to skutek trwającego od wielu miesięcy konfliktu pomiędzy związkowcami a zarządem PGE Obrót. Związki zawodowe domagają się podwyżek dla pracowników, władze spółki nie chcą o tym nawet słyszeć. 

W ostatnim czasie konflikt na linii pracodawca – pracownicy narastał. Doszło do tego, że zarząd spółki wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy i ponadzakładowy układ zbiorowy pracy. To dokumenty, które dają gwarancję zatrudnienia pracowników. 

Związkowcy obawiają się teraz, że spółka zlikwiduje m.in. dodatek stażowy, premię półroczną, roczną, jubileuszową i odprawy gwarantowane w dotychczasowej formie. Zakładowa „Solidarność” apeluje do pracowników, by wzięli udział we wtorkowej pikiecie.

„Brak reakcji pracowników to przyzwolenie dla pracodawcy na realizację dotychczasowych działań i traktowanie pracownika przedmiotowo, a nie podmiotowo” – twierdzi działająca w PGE Obrót „Solidarność”.

Stracili po 8000 zł 

Związkowcy twierdzą, że PGE Obrót stoi na skraju bankructwa, do czego miało się przyczynić „zamrożenie” przez rząd PiS cen prądu w latach 2018-2021 dla indywidualnych odbiorców (tzw. ustawa prądowa). Straty spółki łatane przez rząd niewiele dają. 

„Solidarność” domaga się m.in. odwołania członków zarządu PGE Obrót, wstrzymania planu przenoszenia oddziałów spółki. Związkowcy twierdzą, że w ubiegłym roku na skutek złych decyzji zarządczych pracownicy rocznie stracili średnio po 8000 zł. 

„S” zarzuca władzom PGE Obrót „rażące naruszenia praw i interesów pracowników”. Związkowcy prorokują „rażące pogorszenie jakości obsługi odbiorców energii elektrycznej oraz sytuacji pracowników”. Są też obawy przed zwolnieniami. 

Rzeszowski zakład PGE Obrót od kilku dni jest oflagowany i rozwieszono banery o pogotowiu strajkowym.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama