Zdjęcie: Ppor. Robert Suchy / Ministerstwo Obrony Narodowej
Reklama

150 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w najbliższą niedzielę (21 maja) w Rzeszowie złoży przysięgę wojskową. W uroczystości weźmie udział Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej jest jedną z trzech, które powołano na początku 2017 roku przez Antoniego Macierewicza. Dwie pozostałe Brygady powstały w Białymstoku i Lublinie. To właśnie w tych miastach oraz w Rzeszowie w niedzielę słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzą po raz pierwszy tzw. „terytorialsi.

Przysięgę na sztandar wojskowy złoży we wszystkich trzech miastach blisko 400 ochotników, którzy 6 maja rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Towarzyszyć im będzie kolejnych 400 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – rezerwistów, którzy w ostatnim czasie przeszli szkolenie wyrównawcze.

W samym Rzeszowie przysięgę złoży 150 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbędzie się na Rynku o godz. 18:00. Weźmie w niej udział Antoni Macierewicz. Niedzielna przysięga powoduje, że w weekend zostaną zamknięte na Rynku ogródki letnie. Takie polecenie restauratorom wydał ratusz. Ogródki mają być zwinięte do południa w sobotę.

Nabór do podkarpackiej Brygady OT rozpoczął się w ubiegłym roku. Dotychczas zgłosiło się ponad 2 tysiące osób. Docelowo Brygada ma liczyć ok. 5 tysięcy żołnierzy-ochotników. W każdym miesiącu będzie miał on maksymalnie dwa szkolenia. Miesięcznie będzie otrzymywał ok. 500 zł. Żołnierz OT Raz w roku ma być też kierowany na większe ćwiczenia na poligonie, które trwać będą co najmniej tydzień.

Wyszkolenie „terytorialsa” będzie trwało trzy lata. Okres ten będzie podzielony na trzy fazy, każda po 12 miesięcy. W pierwszym roku tematyką szkolenia będą podstawy walki i przetrwania na polu walki.

Drugi rok służby obejmie szkolenie specjalistyczne wynikające z przypisanej do żołnierza specjalności wojskowej. Trzeci rok przeznaczony będzie na zgrywanie plutonu, kompanii i batalionu.

Dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady OT znajduje się w Rzeszowie. Bataliony zaś w Sanoku, Dębicy, Nisku oraz Jarosławiu.

Wojska Obrony Terytorialnej nazywane są też „prywatną armią” Antoniego Macierewicza. W założeniu misją WOT jest  obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze WOT mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, np. powodzi.

– Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie będzie oczywiście, zastępować służb ratowniczych, ale wspierać i uzupełniać ich działania – twierdzi Ministerstwo Obrony Narodowej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.