Fot. Adam Pluciński / Warner Music Poland. Na zdjęciu Patrycja Markowska

W ten weekend ktoś dla was będzie miał swoje „Serce bez granic”. Inni pokażą wam uroki Islandii, a kolejni zdradzą językowe tajemnice Rosji. „Beze mnie” dobrze nie będziecie bawić się także na „Statku Noego” przy rozdaniu nagród Werble 2017. Weekend w Rzeszowie, jak zawsze, zapowiada się ciekawie.

1. PIĄTEK (23 luty)

Fot. Patryk Ogorzałek / Rzeszów News. Na zdjęciu Ray Wilson

Ci, którzy zakochani są w cyrlicy i naszych wschodnich sąsiadach koniecznie w godz. 9-15 muszą pojawić się w Instytucie Filologii Rosyjskiej (al. Kopisto 2B) na II Festiwalu Języka Rosyjskiego. W programie wydarzenia znajdziemy konkursy językowe: test leksykalno-gramatyczny dla gimnazjalistów, uczniów szkół średnich i studentów IFR oraz konkurs wiedzy w postaci testu wyboru, o współczesnej Rosji w języku polskim dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich.

Ci, którzy opanowali sztukę oratorską w języku rosyjskim, będą mogli się nią popisać podczas konkursu recytatorskiego, gdzie będzie można wygłosić 1-2 utwory w języku rosyjskim. Te zmagania są przeznaczone zarówno dla uczniów, jak i studentów. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Andrejkow w To Tu

Arkadiusz Andrejkow, pochodzący z Sanoka artysta, znany w Rzeszowie m.in. z wielkiego muralu przy ul. Hoffmanowej w piątek o godz. 18:00 w galerii To Tu (ul. Baldachówka 7) będzie miał wernisaż swoich prac. Obrazy, które zostaną zaprezentowane, nasuwają na myśl wizerunki zapomnianych, anonimowych postaci ze zdjęć wyciągniętych z zakamarków babcinej szuflady.

Artysta łączy tradycyjne malarstwo z elementami graffiti. Silny kontrast formalny pomiędzy portretowaną postacią a jej otoczeniem oraz żywy koloryt sprawiają, że obrazy na długo pozostają w pamięci widza, natomiast anonimowa postać otrzymuje nowy, indywidualny charakter. Wystawa będzie czynna od 23 lutego do 15 marca. Wstęp wolny.

Chango w Jazz Roomie

Chango to czwórka szczecińskich muzyków znanych z występów na największych scenach w kraju i poza jego granicami. Lata doświadczeń zdobytych w wielu zespołach (Łona Webber & The Pimps, Jan Gałach Band, UKEJE, Big Fat Mama) owocują niezwykle przemyślanym i dopracowanym w najmniejszych szczegółach debiutanckim albumem zatytułowanym „Mono vs. Stereo”.

W Rzeszowie zagrają o godz. 20:00 w Jazz Roomie (ul. Kościuszki 9). Bilety w cenie 25/35 zł można kupić na stronie niezła-sztuka.pl.

Planszówki w Slot Art Cafe

W ramach Slot Art Cafe w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) będzie można od godz. 19:00 zagrać w planszówki. W programie: klasyczne Uno, modne Dixit, strategiczni Osadnicy z Catanu, spokojnego Remika, zabawne 5 sekund… jeszcze kilka gier. Jeśli chcesz, zabierz coś swojego. Wstęp wolny.

Markowska na Podpromiu

Patrycja Markowska zagra w hali Podpromie w ramach trasy koncertowej „Rockowa Atmasfera”. Markowska w Rzeszowie wystąpi z zespołem w skład którego chodzą: Jerzy Runowski (gitara, śpiew), Rafał Sędek (gitara, śpiew), Marcin Koczot (śpiew, instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Adrian Szczotka (gitara basowa) oraz Radosław Owczarz (perkusja).

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 51-69 zł (płyta stojąca) i 61-79 zł (miejsca siedzące) oraz 79-99 zł (strefa Golden Circle) można kupić w serwisie ebilet.pl. Koncert poprzedzi kampania społeczno-informacyjna „Numery Twoich Przyjaciół 998–112”.

„Bieguny w „Masce”

W Teatrze Maska o godz. 19:00 będzie można zobaczyć „Bieguny” w reżyserii Pawła Passiniego. Bilety w cenie 20 zł można kupić w kasie teatru. „Zwichnięty Geniusz”, jak pisali o Norwidzie współcześni, któremu nie udało się wziąć udziału w ekspedycji na Biegun Północny, wymyka się z przytułku i wyrusza w samotną wyprawę przez lodową pustynię. Staje przed „drugim sobą”, jak Hrabia Henryk z dramatu Krasińskiego i jak Kordian, pokonuje kolejne komnaty prowadzące do sypialni cara, by dotrzeć tam, gdzie jeszcze nie stanęła ludzka stopa.

Być może, jak Konrad z „Wyzwolenia”, ale wpół zamarznięty, wyciągnie rękę „po święty ogień, który TAM płonie”… Równocześnie w Zakładzie św. Kazimierza na peryferiach Paryża zakonnice segregują pozostałe po martwym już Norwidzie skrzynie pełne listów, wierszy i myśli.

W „Biegunach” Cyprian Kamil Norwid jawi się jako ten z romantyków, dla którego nie starczyło miejsca na podium. Bohaterowie najważniejszych tekstów „starszych braci” stają się więc sposobem poruszania się po nieskończonym.

Finał „Werbel 2017”

Finałowy koncert plebiscytu „Nagroda muzyczna Polskiego Radia Rzeszów Werbel 2017” połączony z uroczystym wręczeniem statuetek odbędzie się o godz. 20:00 w klubie Lukr (al. Kopisto 1). Wystąpią zdobywcy nagrody publiczności – Tension Zero i nagrody jury – zespół D.O.C.

Całość uświetni koncert Raya Wilsona. Jego koncerty akustyczne z zespołem to niezwykle osobiste spotkanie z byłym frontmanem Genesis, to podróż, która wiedzie przez emocje, ukazując niezwykłą zdolność artysty do prezentowania utworów w bardzo poruszający sposób. Szkocki wokalista obnaża swoje najskrytsze uczucia, zaś minimalistyczna produkcja zapewnia szczególnie intymny nastrój.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć przekrój twórczości Wilsona, zarówno utwory solowe jak i klasyki grup Cut, Stiltskin czy oczywiście Genesis – w którym zastąpił samego Phila Collinsa – w akustycznej odsłonie.

W styczniu 2018 roku mija 20 lat od pamiętnego, pierwszego koncertu Genesis w Polsce. Z tej okazji Ray Wilson zapowiedział pojawienie się paru niespodzianek podczas koncertu w postaci utworów z tamtej trasy i albumu „Calling All Stations”. Bilety w cenie 79 zł można kupić na stronie klubu Lukr.

Jelonek Pod Palmą

Michał Jelonek – multiinstrumentalista, znany z charyzmatycznych i żywiołowych wstępów, z pewnością rozgrzeje swoich fanów z mroźny lutowy wieczór podczas swojego koncertu w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4a)  o godz. 18:00. Artysta jest znany m.in. z występów w legendarnym zespole Hunter. Jest wielokrotnym laureat Złotego Bączka, współpracuje również jako muzyk sesyjny z wieloma firmami fonograficznymi. Był również członkiem licznych polskich składów m.in. Closterkeller, Ankh, Łzy czy Wilki

Na koncercie, poza „jelonkowymi” szlagierami, możemy się spodziewać coverów utworów takich artystów, jak m.in. Metallica, Judas Priest, Jimi Hendrix. Będą one prezentowane w oryginalnych aranżacjach z przełożeniem głównego ciężaru wykonawczego na skrzypce klasyczne i elektryczne. Bilety w cenie 34/45 zł  można kupić w klubie i na jego stronie, w Podziemnej Trasie Turystycznej lub w sieci ticetmasters.pl

Acoustic Lounge Trio w Chilita 

W Chilita – pizza a pasta (al. Rejtana 23) o godz. 19:00 odbędzie się koncert zespołu Acoustic Lounge Trio, który tworzy trzech rzeszowskich instrumentalistów: Marek Murias, (organy Hammonda), Marek Konieczny (gitara), Tomasz Nosal (perkusja).

Muzycy wykonują instrumentalne aranżacje piosenek popowych oraz rockowych. Na repertuar składają się również standardy muzyki filmowej, jazzowej oraz latynoskiej.
W restauracji Chilita zagrają utwory takich artystów jak: Madonna, Stevie Wonder, Rod Stewart, Czesław Niemen oraz Anna Maria Jopek. Wstęp wolny.

„Beze mnie” w „Siemaszce”

W Teatrze im. W. Siemaszkowej o godz. 11:00 zobaczymy spektakl „Beze mnie” prezentujący opowieść o przyjaźni, miłości, wyobcowaniu i pragnieniu akceptacji.
Dusza młodego człowieka skrywa wiele tajemnic, których istnienia możemy nawet nie przypuszczać – wiele głębokich, jątrzących się ran, zduszonych emocji, które muszą w końcu znaleźć jakieś ujście. Do czego może się posunąć nastolatek, zatruty jadem obojętności, odtrącony, niezrozumiany i osamotniony?

Czy ucieczka w świat wirtualny może go ochronić przed rzeczywistością? To nowoczesne widowisko dogłębnie analizujące klasę jako wspólnotę. To wiwisekcja szkolnych relacji i problemu odrzucenia przez rówieśników i niezrozumienia przez nauczycieli. Spektakl jest nie tylko „odpowiedni”, czy „dostosowany” do potrzeb bardzo młodych ludzi. Został stworzony z myślą o nich! Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru.

„Szklana menażeria”

Z kolei o godz. 19:00 w piątek i w sobotę oraz o godz. 17:00  w niedzielę będzie można zobaczyć „Szklaną menażerię”. Amanda to na pozór despotyczna matka, która usiłuje wtłoczyć swoje dzieci, wrażliwego poetę Toma i chorobliwie nieśmiałą Laurę, właścicielkę szklanej menażerii, w ogólnie pojęty schemat szczęścia.

Ten rodzinny dramat pełen wewnętrznych napięć i tarć rodzi się – paradoksalnie – z wielkiej miłości. Bohaterów łączy głęboka i silna więź, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że trwają w nieprzerwanym toksycznym konflikcie. W ich relacjach nic nie jest zero-jedynkowe.

Ta znakomita sztuka traktuje o sprawach uniwersalnych i bliskich każdemu z nas: o rozczarowaniu szarą rzeczywistością, pragnieniu miłości, akceptacji i samorealizacji, ucieczce w bezpieczny świat iluzji, o braku zgody na to, że życie toczy się własnym torem, bez pytania nas o zdanie. Ale nade wszystko o tym, że w każdej sytuacji warto ocalić siebie, swoje marzenia i wrażliwość, nawet jeśli we współczesnym bezwzględnym świecie jest to wyjątkowo trudne.

Kameralna atmosfera (widownia przeniesiona na scenę) pozwala na własnej skórze poczuć złożone emocje targające bohaterami. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru.

2. SOBOTA (24 lutego)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Sylwia Lipka

Islandia, zwana krainą lodu i ognia, to jeden z najbardziej odległych i dzikich zakątków Europy. Znana z zapierających dech widoków, wulkanów i lodowców jest rajem dla miłośników przyrody i przygód. I choć warunki klimatyczne panujące na wyspie nie rozpieszczają podróżników, jak magnes przyciąga ona do siebie coraz więcej turystów.
Dlatego też w podróż na rowerze po Islandii wybrali się Alicja Brać i Bartosz Maciejewski, którzy przez 24 dni, po 24 godziny na dobę doświadczali tej krainy, jej piękna i jej kaprysów.

O swoich doświadczeniach będą opowiadać o 15:30 w Underground Pub (ul. Matejki 10). Wstęp wolny. Alicja Barć i Bartosz Maciejewski – zapaleni cykliści i miłośnicy przyrody. W ramach autorskiego projektu Planeta Dzika, zwiedzają świat na dwóch kółkach i z jednym pluszowym dzikiem. Udają się w miejsca dzikie, albo pokazują, że miejsca, które wydają się być znane są w rzeczywistości zbadane tylko z wierzchu i kryją w sobie wiele tajemnic i dzikiego piękna.

Sylwia Lipka Pod Palmą

Sylwia Lipka, znana piosenkarka, prezenterka telewizyjna i youtuberka – po wyprzedanych koncertach promujących jej pierwszy album „Szklany Sen”, jest na kolejnej trasie koncertowej – „Na Fali”. Na mapie jest także Rzeszów, gdzie Sylwia wystąpi w sobotni wieczór (o godz. 18:05) w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4a).  

Artystka od 2014 r. jest jedną z głównych prezenterek stacji Disney Channel Polska, miała okazję prowadzić własny program „I Love Violetta”, czy reprezentować stację w Wielkiej Brytanii oraz USA, gdzie prowadziła relację z czerwonego dywanu „Radio Disney Music Awards͟.

W sierpniu 2015 roku Sylwia wzięła udział w konkursie Young Sing Stars, dzięki któremu została artystką My Music i dołączyła do projektu Young Stars. W 2015 roku Sylwia zadebiutowała też pierwszym singlem „Masz To Coś”, a single „Zapomnieć chcę” oraz „Zobacz” zyskały status złotych płyt. 20 października ukazał się nowy, dwujęzyczny album artystki: „Fala/Wave”, pochodzące z którego utwory usłyszymy „Na Fali”.

Bilety na koncert Pod Palmą w cenie 39 zł. 

3. NIEDZIELA (25 lutego)

Fot. Urszula Chrobak / Rzeszów News. Spektakl „Serce bez granic”

Teatr Maska zaprasza na niedzielne spektakle w ramach Sceny dla Najnaja. „Czasoodkrywanie” i „Statek Noego” to dostosowane do percepcji małych dzieci (już od 1. roku życia!), rozgrywane w kameralnej, bezpiecznej przestrzeni proste, ale urzekające opowieści. Są one nie tylko idealnym wprowadzaniem do świata teatru, ale także zaproszeniem do kreatywnego spędzania czasu z własnym dzieckiem.

Uzupełnieniem przedstawienia jest wspólna zabawa aktorów z widzami, która ma miejsce w przestrzeni scenicznej. Scena dla Najnaja to zanurzenie w sztuce, pobudzające wrażliwość, kreatywność i nieskrępowaną wyobraźnię najmłodszych uczestników kultury.

W najbliższą niedzielę w ramach syklu będzie można zobaczyć spektakl pt. „Statek Noego” przyprawiony sporą dozą spontaniczności, nastawiony na bliski kontakt z widzem spektakl do opowiedzenia historii Noego i jego niezwykłej podróży wykorzystuje włóczkowe lalki zwierząt.

Spektakl rozpocznie się o godz. 12:00. Bilety w cenie 15 zł można kupić w kasie teatru.

„Serce bez granic”

W „Siemaszce” z kolei o godz. 19:00 będzie można zobaczyć „Serce bez granic”, który jest portretem kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, obywatela Polski i Zambii, pierwszego arcybiskupa Lusaki. Ten Wielki Apostoł Afryki, najwyższy dostojnik Kościoła zambijskiego, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego, urodził się i wychował w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej.

W spektaklu wykorzystano pamiętniki ks. A. Kozłowieckiego – więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau oraz listy z afrykańskiej misji do przyjaciół.
Bilety w cenie 30 zł można kupić w kasie teatru.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl