Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Sorry Boys

W najbliższy weekend w Rzeszowie będzie się wiele działo. Nie zabraknie zwłaszcza koncertów. Miłośnicy rocka, hip-hopu czy elektroniki na pewno znajdą coś dla siebie. Będą także przedstawienia teatralne, wystawy. W sobotę rusza wielki projekt „Kultura od kuchni”.

PIĄTEK

Fot. Boogeepic. Na zdjęciu Brown
Fot. Boogeepic. Na zdjęciu Brown

 

Nie zabraknie atrakcji dla miłośników gitarowych brzmień.  W piątek o godzinie 17:00 w Rzeszowskim Domu Kultury filia Wilkowyja (ul. Olbrachta 120) rozpocznie się VIII Festiwal Zespołów Alternatywnych „Rockowyja”. Jako gwiazda wieczoru wystąpi rzeszowska grupa Brown, która zagra swoje najbardziej znane utwory. Ten grający mieszankę rocka i metalu zespół istnieje od 2001. Ma na koncie 3 studyjne albumy.

Zdaniem muzyków, najważniejszym z nich jest płyta ,,Półświatło”, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem  przez fanów oraz krytyków. Zespół jest laureatem Nagrody Publiczności Festiwalu „Union of Rock 2007”  w Węgorzewie oraz  Nagrody „Werbel 2009” Polskiego Radia Rzeszów. Koncert grupy przewidziany jest na godzinę 20:30. Wcześniej wystąpią rzeszowskie zespoły The Remedy For.. i P.PiG, oraz pochodzący z Leżajska Insist. Wstęp na imprezę jest wolny.

Na tych, którzy zamiast rocka wolą hip-hop, w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) czeka koncert raperów Kaena i Dejwa. Kaen związany był z formacją RSA Konqrent. W 2008 zadebiutował jako twórca solowy. Ma na swoim koncie współpracę z takimi wykonawcami jak: Słoń, Bezczel, Buczer, Peja, Chada i Kroolik Underwood. Swoją czwartą solową płytę, która ukazała się w tym roku, przewrotnie zatytułował „Debiut”.

Jako suport przed koncertem Kaena wystąpi suwalski raper Dejw. Impreza rozpocznie się o godzinie 19:00. Bilety w cenie 30 zł (przedsprzedaż) i 40 zł (w dniu koncertu).

Wrzesień to też początek sezonu teatralnego. Nasza ulubiona „Siemaszka” rozpoczyna go fenomenalnym „Pogorzeliskiem”. Naszą recenzję możecie przeczytać TUTAJ.  Spektakl rozpoczyna się o godz. 19:00. Bilety w cenie 45 zł dostępne są w kasie teatru. 

SOBOTA

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Sorry Boys
Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Sorry Boys

9 września będzie bez wątpienia dniem, w którym podczas najbliższego weekendu wydarzy się najwięcej. Tego dnia odbywać się będzie wielkie przedsięwzięcie zatytułowane „Kultura od kuchni”. Wieczorem od 19:30 na rzeszowskim Rynku wystąpią grupy Sorry Boys (wraz z Soul Connection Gospel Group i kurpiowską śpiewaczką Apolonią Nowak), The Siblings, oraz Wojtek Urbański (Urbanski Live) – DJ, kompozytor, współtwórca projektu „Rysy” .

W ramach „Kultury od kuchni” odbędzie się także m.in. przygotowany przez Teatr Maska z myślą o najmłodszych „Maskowy Trakt Lalkowy”, projekcja filmu „Rzeszowskie Janusze” w budynku Estrady Rzeszowskiej, prezentacja odkryć archeologicznych dokonanych podczas remontu ul. 3 Maja, wystawy fotografii (projekt Macieja Zduna „Porzucone miasto”, wystawa zdjęć ze szklanych negatywów Edwarda Janusza), wystawa i pokaz tworzenia animacji  w Muzeum Dobranocek, gra historyczna odtwarzająca przebieg II bitwy o Rzeszów (Rzeszowski Dom Kultury filia Słocina, ul. Paderewskiego 154).

Więcej o wydarzeniach w ramach „Kultura od kuchni” można przeczytać TUTAJ. Wstęp na wszystkie wydarzenia związane z projektem jest bezpłatny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na wielbicieli mocniejszych brzmień w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) czeka koncert grup  Stoneror, Nanosojuz i Broken Songs. Muzyka Stonerror to połączenie ciężkich, przesterowanych riffów z transowymi rytmami i ekspresyjnym śpiewem. Teksty nawiązują do Starego Testamentu, mitologii oraz klasyki literatury i filmu. W 2017 ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany „Stonerror”.  

Grupa Nanosojuz istnieje od 2010. Jej muzycy przyznają, że „inspiracji jest wiele, ale główną jest  życie.” Grają alternatywnego rocka z „garażowym brudem”.  Członkowie grupy Broken Songs swój styl określają żartobliwie jako „progessive pop rock dla dziewczyn”. Koncert w Vinylu rozpocznie się o godzinie 19:00, bilety w cenie 10 zł.   

W pubie Underground (ul. Matejki 10)  rozbrzmiewać będzie muzyka elektroniczna.  W ramach imprezy zatytułowanej „Hubert Tas & Tomek Nowak Live Act” niezwykły duet DJ-a i trębacza zaprezentuje utwory z płyt Huberta Tasa –  Mechanism (2016) i Roots (2015) zagrane w wersji live, z towarzyszeniem trąbki, na której zagra Tomek Nowak. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00, bilety w cenie 10 zł.

W ramach rozpoczynających się w sobotę Europejskich Dni Dziedzictwa, w Muzeum Okręgowym przy ul. 3 Maja 19 o godzinie  17:00 odbędzie się impreza zatytułowana „Dziedzictwo Soplicowa” . Będą spotkania z Joanną Puchalską, autorką książki „Dziedziczki Soplicowa i Larysą Bukhalenko z Białorusi, która opowie o białoruskich śladach Adama Mickiewicza. Niewątpliwą atrakcją będzie “Koncert Jankiela” w wykonaniu cymbalisty Szymona Tadli i pokaz filmu „Pan Tadeusz” z roku 1928. Wstęp na imprezę jest wolny.

NIEDZIELA

Zdjęcie: Teatr Przedmieście. "Tchnienie"
Zdjęcie: Teatr Przedmieście. „Tchnienie”

W niedzielę będzie miał miejsce ciąg dalszy spotkania w Muzeum Okręgowym, poświęconego „Dziedzictwu Soplicowa”.  O godzinie 17:00 rozpocznie go multimedialna prezentacja rękopisu „Pana Tadeusza”. Następnie Tomasz Kuba Kozłowski z warszawskiego Domu Spotkań z Historią opowie o szlacheckich zaściankach nad Niemnem, Łanią i Szczarą, które były pierwowzorem Soplicowa. Na zakończenie grupa Stowarzyszenie Grupa Studnia O. z Warszawy wystawi spektakl teatralno – muzyczny zatytułowany „Kurhanek Maryli”.

Miłośników teatru ucieszy na pewno wiadomość o niedzielnym przedstawieniu przygotowanym przez Teatr „Przedmieście”. Spektakl „Tchnienie” w reżyserii Anety Adamskiej to opowieść z pogranicza jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia.  Bohaterowie wspominają swoich dziadków przez co starają się poznać i lepiej zrozumieć również samych siebie.

W sztuce wystąpią Paweł Sroka, Maciej Szukała i Aneta Adamska, której przypadła potrójna rola: aktorki, reżyserki oraz autorki scenariusza.  Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00 w siedzibie Teatru Przedmieście  (ul. Reformacka 4). Bilety w cenie 20 zł. Rezerwacje pod numerem: 667714730.

Wspólne czytanie bajek, warsztaty LEGO, pokazy artystyczne, trening dla dzieci
z mistrzynią świata w kickboxingu, a wieczorem rodzinne kino pod chmurką – to tylko niektóre z atrakcji Familijnej Niedzieli w Plenerze, pikniku, który odbędzie się w niedzielę na skwerze przy fontannie multimedialnej w Rzeszowie. Organizatorami wydarzenia są Szpital Specjalistyczny Pro-Familia oraz Centrum Handlowe Plaza Rzeszów. Piknik rozpocznie się o godz. 14:00. Szczegóły TUTAJ.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama