Zdjęcie: Pixabay

Ciąg dalszy siódmej edycji festiwalu „Źródła pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”, oraz spektakle w „Siemaszce”.  W muzyce znajdzie się coś dla bywalców filharmonii, ale także dla miłośników punk rocka czy death metalu. W Muzeum Etnograficznym będzie można za darmo obejrzeć  ciekawą wystawę – tak w skrócie zapowiada się weekend w Rzeszowie.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

1. PIĄTEK (29 września)

Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News. “Kolacja u głupca”

W najbliższy weekend wiele atrakcji czeka na miłośników teatru.  W środę (27 września) rozpoczął się jeden z najważniejszych  festiwali, kojarzonych z Rzeszowem – „Źródła pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”. To siódma edycja imprezy, która potrwa do soboty.

W piątek  o godz. 11:00 w Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja 19) odbędzie się promocja książek: „Apologie. Szkice o teatrze i religii” Tadeusza Kornasia i „Teatr mityczny Williama Butlera Yeatsa i Jerzego Grotowskiego” Agnieszki Kallaus.

O 18:00 w Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) zostanie wystawiony spektakl „Orfeo ‘70” przygotowany przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa, a o 20:00 w Teatrze Maska (ul. Mickiewicza 13) sztuka „Dziady – Noc Pierwsza” Teatru Wierszalin. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem.  

Więcej o „Źródłach pamięci…” piszemy TUTAJ.

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej (ul. Sokoła 7-9) na Dużej Scenie o 11:00 zostanie wystawiona przezabawna francuska komedia „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera w reżyserii Marcina Sławińskiego, której premiera odbyła się w ubiegłą niedzielę 24 września. Więcej na temat „Kolacji dla głupca” piszemy TUTAJ

Bilety w cenie 45 zł (normalny), 35 zł (ulgowy i miejsce na balkonie) oraz 25 zł (szkolny) można nabyć w kasie teatru. Sztuka zostanie wystawiona także w niedzielę o 19:00. Bilety na niedzielne przedstawienie można kupić  także za pomocą strony teatr-rzeszow.pl 

Również w piątek w „Siemaszce” na Małej Scenie im. Zdzisława Kozienia o 19:00 będzie można obejrzeć „Mój boski rozwód” autorstwa Geraldine Aron, w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego. To komedia o  skomplikowanych relacjach damsko-męskich, miłości, zdradzie, przyjaźni. W roli głównej wystąpi Anna Demczuk.

Bilet normalny w cenie 25 zł, ulgowy – 20 zł, szkolny – 15 zł, do nabycia w kasie teatru lub za pomocą strony teatr-rzeszow.pl. Spektakl będzie grany również w sobotę o tej samej porze.

Brazylijczycy w Vinylu

Podczas najbliższego weekendu nie zabraknie koncertów. W Filharmonii Podkarpackiej (ul. Szopena 30) w Sali Koncertowej odbędzie się występ laureatów konkursów muzycznych „Scena Debiutów”. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej wystąpią  Wojciech Rodek (dyrygent), Karol Gajda (puzon) i  Marlena Szpak (sopran).

W programie przewidziano „Koncert na puzon” Kazimierza Serockiego i arie z oper m.in. W.A. Mozarta. Koncert rozpocznie się o 19:00. Bilet w cenie 20 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) można nabyć w kasie filharmonii (w dniu koncertu czynna godzinę przed wydarzeniem), w Podziemnej Trasie Turystycznej, lub za pomocą strony internetowej www.filharmonia.rzeszow.pl.

W klubie Vinyl natomiast odbędzie się koncert, który nie zawiedzie miłośników death metalu. Zagrają  wówczas polskie grupy – Pyorrhoea , Centurion i Mastemey, oraz brazylijski zespół Lacerated and Carbonized.  

Pyorrhoea istnieje od 2001. Zespół tworzy wybuchową mieszankę grindcore i death metalu. Cechą charakterystyczną ich twórczości są szybkie, dynamiczne kompozycje, okraszone mocnymi tekstami, poruszającymi tematykę najmroczniejszych stron ludzkiej osobowości. Mają na koncie 4 albumy i koncerty na ważnych festiwalach muzycznych takich jak Metalmania, czeski Obscene Extreme czy szwedzki Gothenburg Deathfest.  

Centurion powstał w 1998 roku. Ich muzyka to brutalny death metal z charakterystycznymi monumentalnymi partiami. Zespół ma na koncie 2 pełne albumy  – „Conquer & Rule” (2002) i „Serve no one”. W 2004 Centurion zagrał na słynnym katowickim festiwalu „Metalmania”.

Mastemey to istniejący od 2009 krakowski kwartet thrash/groove metalowy. Mają na swoim koncie  2 płyty demo i jeden longplay „Mastemey”. Obecnie pracują nad drugą płytą. Grupa Lacerated and Carbonized z Rio de Janeiro działa od 2005 r. Grała u boku takich gwiazd jak: Sepultura, Mayhem, Belphegor, Immolation, Grave czy Pro – Pain. Obecnie promuje swój najnowszy album, zatytułowany “Narcohell”.

Koncert rozpocznie się o 19:00. Bilety w cenie 25 zł (od 19:00 do 20:30) i 30 zł (po 20:30) można nabyć tylko w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31), w dniu koncertu.

Tego samego wieczoru w Tawernie Żeglarskiej (ul. Rynek 6) wystąpi DIP Acoustic Trio w składzie Izabela Guzara – wokal, Piotr Galiński – gitara akustyczna, Damian Burek – cajon, perkusjonalia. Ich  muzyka to połączenie bluesa, rocka, popu i funku.  Koncert rozpocznie się o 20:30. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

2. SOBOTA (30 września)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu “Włochaty”

Sobota to ostatni dzień „Źródeł pamięci…”.  W Teatrze Przedmieście  (ul. Reformacka 4) o  11:00 odbędą się prelekcje poświęcone spektaklowi  „Trzynaście sztuk awangardowych”. O 19:00 zostanie on wystawiony w Teatrze Maska.  

Sobotnim popołudniem na bulwarach nad Wisłokiem będzie można obejrzeć wystawę fotografii zatytułowaną „Piękne i okaleczone”.  Opowiada ona o problemie, który coraz częściej dotyczy Rzeszowa.  Jest nim drastyczne podcinanie koron drzew, które później prowadzi do ich usychania. Wystawę będzie można obejrzeć także w niedzielę. Więcej na jej temat można znaleźć TUTAJ

W sobotę w klubie Vinyl  punkowe klimaty.  Jako gwiazda zagra legenda polskiego anarchopunka – zespół Włochaty. Grupa, która w tym roku obchodzi swoje 30 lecie, zorganizowała z tej okazji trasę koncertową „Głośniej od bomb”. Podczas rzeszowskiego koncertu wystąpią także Harusha – zespół „Harry’ego”,  byłego wokalisty The Analogs oraz grupa Bigger Half, określająca swoją muzykę jako dub/punk.  

Bilety w cenie 25 zł (przedsprzedaż) i 30 zł (w dniu koncertu) można kupić  w klubie Vinyl  (ul. Piłsudskiego 31), oraz w sklepie „Kardamon Alkohole Świata” (ul. Grottgera 26). Początek koncertu o 20:00, wejść do klubu będzie można od 19:00. Więcej na temat tego wydarzenia piszemy TUTAJ.

3. NIEDZIELA (1 października)

Zdjęcie: Pixabay

W niedzielę w Rzeszowskim Domu Kultury filia Biała odbędzie się wydarzenie zatytułowane „Taki tam koncert”, na którym wystąpią instruktorzy zajęć muzycznych filii Biała, Budziwój, Country i Drabinianka. Na scenie wystąpią: Marcin Florczak, Marcin Sopel, Katarzyna Burkot, Katarzyna Szczerbinin, Jacek Bacher, Jakub Borowiec.

Podczas imprezy będzie można także obejrzeć wystawę prac Aleksandry Zimny. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w tworzeniu zbiorowej pracy malarskiej. „Taki tam koncert” rozpocznie się o godzinie 18:00. Bilety w cenie 5 zł można nabyć w RDK filia Biała (ul. K. Wojtyły 164).

1 października w Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja 19), tak jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywać się będą warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży pt. „Nie święci garnki lepią… garncarstwo w pradziejach”.

W czasie zajęć będzie można własnoręcznie wykonać naczynia, figurki, ozdoby i grzechotki, a nawet kopie średniowiecznych kafli. Zajęcia będą trwały w godzinach 14:00 – 16:00. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 17 853 52 78. Koszt zajęć wynosi 12 zł od osoby.

Niedziela to jedyny dzień w tygodniu, kiedy bezpłatnie można zwiedzić wystawę „Zgadnij co to”, która trwa w Muzeum Etnograficznym (ul. Rynek 6). Zgromadzono na niej stare przedmioty, niegdyś które służyły do użytku codziennego. Wraz z postępem technicznym wyszły one z użycia, ale ślad po nich pozostał w języku – w licznych zwrotach używanych do dzisiaj, takich jak np. „leje jak z cebra”.

Cała zabawa podczas zwiedzania polega na tym, że opis danej rzeczy jest zasłonięty. Zwiedzający może więc najpierw zgadywać, czy przedmiot który widzi to np. motowidło, czy chamełka. Dopiero po odsłonięciu kartki dowiaduje się z czym ma do czynienia. Ekspozycja „Zgadnij co to”  będzie czynna do 31 października.     

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ: