Wicepremier Piotr Gliński w Rzeszowie. Wręczył granty dla organizacji pozarządowych [FOTO]

4
Reklama

12 organizacji pozarządowych z Podkarpacia otrzymało w sobotę symboliczne czeki w wysokości 5 tys. zł. W Rzeszowie wręczył je Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Uroczystość wręczenia symbolicznych czeków odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim podczas III Podkarpackiego Forum Obywatelskiego, w którym uczestniczył Piotr Gliński. Wręczył on nagrody i wyróżnienia laureatom podkarpackiego konkursu „NGO Wysokich Lotów”. Gliński ogłosił również wyniki konkursu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019” w ramach rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, który realizuje Narodowy Instytut Wolności.

Organizacje pozarządowe mogły się ubiegać na swoją działalność i realizowane projekty o dotacje w wysokości 5 tys. zł. Podkarpacie do podziału dostało 1 mln zł. W tym roku o pieniądze ubiegało się 215 NGO-osów. Do dalszej oceny projektów zakwalifikowało się 171 organizacji pozarządowych, z których dofinansowanie otrzyma 84 na łączną kwotę 350 tys. zł. Spośród nich 12 najlepiej ocenionych projektów NGO-sów ich przedstawiciele w sobotę uroczyście otrzymali symboliczne czeki od wicepremiera Glińskiego. 

– Cieszę się bardzo, że możemy ten projekt kontynuować. Będziemy go poszerzać. 5 tysięcy złotych to mały grant, ale jest czymś istotnym dla budowania społeczności lokalnych. Ponadto obniżymy prób biurokracji, by pieniądze nie przysparzały kłopotów, wręcz przeciwnie. Chcemy, by zamieniano je na dobra, które realizujecie dla swoich społeczności – mówił do przedstawicieli NGO-osów Piotr Gliński. 

Podczas pobytu w Rzeszowie wicepremier podkreślał, że NGO-osy są „jednym z ważniejszych filarów społeczeństwa obywatelskiego”. – Bez autentycznych społeczników nie może funkcjonować demokracja. Bardzo nam zależy na tym, żeby w Polsce organizacje pozarządowe się rozwijały, żeby społeczeństwo obywatelskie się rozwijało – mówił Gliński. 

Wśród organizacji, które dostały dotację w wysokości 5 tys. zł, jest m.in. Klub Aktywności Społecznej w gminie Krasne. Będzie on w Malawie realizował projekt „Kropla Drąży Skałę”.

– Na przełomie września i października w Zespole Szkół w Malawie zamierzamy rozpocząć kampanię społeczno-edukacyjną dla dzieci i rodziców na temat honorowego oddawania krwi. Będą się odbywały lekcje tematyczne. Projekt zakończymy akcją oddawania krwi, do Malawy przyjedzie krwiobus. Projekt będziemy realizować wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną. Liczymy też na wsparcie policjantów. Chcemy, by finałem projektu było utworzenie w gminie stałego klubu honorowych dawców krwi, którego obecnie nie ma – mówi Georgina Giedlarowiec z Klubu Aktywności Społecznej w gminie Krasne. 

5-tysięczną dotację dostało również Stowarzyszenia Wspólnie dla Rudnej Wielkiej. – Działamy krótko, bo od 2017 roku. Pieniądze wydamy na rozwój naszej organizacji, zamierzamy też stworzyć kwartalnik o naszej miejscowości. Chcemy integrować mieszkańców – mówi Olga Rusin, prezes stowarzyszenia. 

Jego wiceprezes Wojciech Węgrzynowicz dodaje, że stowarzyszenie dokumentuje historię Rudnej Wielkiej. – Do naszej miejscowości przybywa coraz więcej nowych osób, starsze pokolenia wymierają. Chcemy zachować informacje o Rudnej, docieramy do dawnych właścicieli miejscowości – mówi Węgrzynowicz. 

Nabór wniosków do kolejnego etapu konkursu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” ma się rozpocząć na początku przyszłego roku. 

Piotr Gliński, po wizycie w urzędzie marszałkowskim, pojechał jeszcze do Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie, gdzie promował program Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Fundacja Aparat Caffe jest jego beneficjentem.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. A ja myślę, że po to, by pokazać, że skoro są miliony na „dzieła” Rydzyka, to i wypada znaleźć parę groszy na inne inicjatywy. Bo przecież wybory tuż, tuż…

Comments are closed.