Reklama

Wojownicy, słowiańskie pieśni i mnóstwo rytmicznych uderzeń w bębny. Tak było w czwartkowi wieczór na scenie przy fontannie multimedialnej w Rzeszowie dzięki Art Color Balet, którzy wytańczyli „Preludium Słowiańskie”.  

„Preludium Słowiańskie” oficjalnie otworzyło czwartą edycję Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie, będącego częścią Wschodu Kultury, w którym uczestniczą także Białystok i Lublin.

ESK 2016 został otwarty o godz. 21:00 przy scenie obok fontanny multimedialnej przy al. Lubomirskich. W uroczystości brały udziały delegacje m.in. z zaprzyjaźnionego z Rzeszowem Bielefeldu, ukraińskiego regionu Iwano-Frankiwsk. Byli również przedstawiciele Białegostoku oraz Narodowego Centrum Kultury, który jest organizatorem Wschodu Kultury.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, dziękował Piotrowi Glińskiemu, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, że kierowany przez niego resort na organizację ESK przeznaczył 3 mln zł. Ratusz do czterodniowej imprezy dołożył milion złotych.

– Rzeszów jest wspaniały i gościnny. To właśnie tu rozpoczyna się Europejski Stadion Kultury, który łączy trzy miasta: Rzeszów, Białystok i Lublin – mówił ze sceny Marek Mutor, dyrektor NCK.

Mutor był zaskoczony, widząc tłumy mieszkańców, którzy zajęli miejsca przy scenie i wokół niej. – Panie prezydencie, gratuluję tak wspaniałego miasta, tak wspaniałej publiczności – podkreślał szef NCK.

Taniec szamanów na scenie

Takie tłumy nie zjawiły się przypadkowo przy scenie obok fontanny multimedialnej. Po uroczystym otwarciu ESK mieszkańcy mieli okazję zobaczyć spektakl „Preludium Słowiańskie” w wykonaniu  baletu Art Color Balet, wokalistów z grupy „Strojne” oraz muzyków z „Watahy”.

Na spektakl przyszły rodzice z niemowlętami, starszymi dziećmi. Nie brakowało młodych osób, dorosłych i seniorów.

Nic dziwnego, że każde pokolenie zainteresowało się „Preludium…”, ponieważ artyści ruchem, śpiewem i muzyką zaprezentowali przepiękną historię prastarego ludu słowiańskiego.

Spektakl rozpoczął szum i dźwięki oddające proces powstawania. W ten rytm gibcy tancerze, których ruch był niezwykle precyzyjny i dopracowany, stworzyli pierwszych Słowian. Gdy założyli  plemię, potrzebowali ziemi, na której będą się mogli osiedlić, więc przy dźwiękach bębnów, oddających ferwor walki,  zaprezentowali się mężczyźni.

Gdy tereny już zostały zdobyte, należało zatroszczyć się o opiekę bogów i duchów. Tę cześć spektaklu rozpoczął taniec szamanów, by wywołać odpowiednie duchy, które zaprezentowały się w niezwykłe empiryczny sposób.

Na codzienność pierwotnych ludów słowiańskich składały się również takie obowiązki jak chociażby siew, zbieranie plonów, wytwarzanie mąki. I to również wytańczyli tancerze z Art Color Balet sypiąc ziarnami w każdą stronę.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Śmierć nie pominie nikogo

Istotnym elementem funkcjonowania pierwotnej wspólnoty była również prokreacja. Prezentując  tę część spektaklu tancerze ponownie wykazali się swoją niebywałą giętkością i kondycją.

W zderzeniu z „nowym życiem” pojawiły się postaci z czarnymi welonami na głowach, które zawodziły rozpaczliwym głosem, przypominając, że śmierć nie pominie nikogo.

A zwłaszcza wojowników, którzy walczą o władzę. Oni w strojach, które miały neonowe elementy, walczyli na scenie o wszystko – honor, zwycięstwo, życie.  Gdy zakończyli oni swoją bitwę, kapłanki odśpiewały dla bogów pieśń dziękczynną, ciesząc się, że zyskano nowego wodza i prosząc o łaski dla niego.

Wielkość i chwałę nowego wodza ukazano w kolejnej scenie, gdzie tancerze tańczyli wokół niego, a bogini stała za nim, czuwając, aby mądrze rządził ludem.

Spektakl zakończyła wspólna pieśń wszystkich tancerzy. Artyści za swój spektakl otrzymali owacje na stojąco.

Dziś Koncert Główny

Dzisiaj (24 czerwca) najważniejsza część ESK, czyli Koncert Główny na Stadionie Miejskim. Wystąpi sześć międzynarodowych kolektywów muzycznych, a gwiazdą wieczoru będzie holenderska formacja Within Tamptation. Początek koncertu o godz. 20:00. Wstęp wolny.

Cały program ESK, który potrwa do niedzieli, dostępny jest TUTAJ.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! Nowe osiedle w Rzeszowie – domy energooszczędne i inteligentne

mila_02_gotowy

Reklama