Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

46 mandatów i 42 wnioski do sądu o ukaranie – to efekt pracy podkarpackich policjantów w wielkanocny weekend, którzy sprawdzali, czy zakaz wychodzenia z domu w związku z epidemią koronawirusa jest przestrzegany. 

– Ten weekend minął spokojnie, ale mimo to w sobotę i niedzielę policjanci interweniowali ponad 100 razy wobec osób łamiących zakaz gromadzenia i przemieszczania. 46 osób ukarano mandatem, wobec 42 skierowano wnioski o ukaranie do sądu, ponad 100 osób pouczono – poinformowała nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji.

Mandaty wystawiane przez policjantów za nieprzestrzeganie ograniczeń związanych z koronawirusem sięgają 500 zł, w sprawach przed sądem można być dodatkowo obciążonym kosztami postępowania. 

Podkarpacki sanepid też karze 

Swoje kary może nakładać sanepid, są one znacznie wyższe – nawet 30 tys. zł. Według stanu na 9 kwietnia, na Podkarpaciu sanepid ukarał 33 osoby na łączną kwotę 69,5 tys. zł. Kary wynosiły od 1000 do 10 tys. zł. – Maksymalnej kary nie nałożono – poinformowała Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. 

Najwięcej osób sanepid ukarał w Rzeszowie i w powiecie rzeszowskim – 13, a także w powiecie mieleckim – 12. Sanepid zdecydował także złożyć do prokuratury kilkadziesiąt  zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 165. Kodeksu Karnego, czyli sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego. Grozi za to do 8 lat więzienia. 

– Zawiadomienia do prokuratury dotyczą w większości łamania zasad kwarantanny, w 11 przypadkach gromadzenia się osób, w jednym przypadku przemieszczania się – wyjaśnia Dorota Gibała. 

Jaki są ograniczenia i do kiedy? 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przypominamy, że od najbliższego czwartku (16 kwietnia) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Z kolei do 19 kwietnia przedłużono ograniczenia w przemieszczaniu się. Z domu można wychodzić tylko do pracy, sklepu, lekarza, czy apteki. W kościołach może być przebywać maksymalnie pięć osób. 

Odległość między pieszymi na ulicy musi wynosić co najmniej dwa metry, jest zakaz gromadzenia się powyżej dwóch osób, wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego. Nadal zamknięte będą galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe i budowlane, w autobusach połowa miejsc siedzących musi być pusta.

Do 19 kwietnia także zawieszona jest działalność zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu, restauracji, kin, teatrów, obowiązuje zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, są także ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie.

Z kolei do 26 kwietnia br. będą zamknięte szkoły, uczelnie, przedszkola i żłobki, do tego czasu zamknięto także ruch lotniczy i międzynarodowy ruch kolejowy. Do 3 maja br. obowiązuje zaś zamknięcie granic na dotychczasowych zasadach, a każdy, kto wraca z zagranicy do Polski musi się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Do odwołania obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych (np. koncertów i meczów z udziałem kibiców) i zgromadzeń (np. manifestacji i protestów).

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama